728 x 90

Konopná semínka a jejich účinky a vliv na zdraví

Konopná semínka a jejich účinky a vliv na zdraví

Konopné semínko je jako malý oříšek, jehož měkké jádro chrání tvrdá slupka. Je ze všech známých olejnatých semen nejvýživnější a patří mezí nejzdravější semínka vůbec. Proč? Konopné semínko je dokonalou potravinou, která svou výživovou hodnotou předčí nejkvalitnější maso.Kdybyste po celý rok jedli pouze produkty z konopí – listy, semena, pak byste určitě patřili mezi ty nejzdravější

Konopné semínko je jako malý oříšek, jehož měkké jádro chrání tvrdá slupka. Je ze všech známých olejnatých semen nejvýživnější a patří mezí nejzdravější semínka vůbec. Proč? Konopné semínko je dokonalou potravinou, která svou výživovou hodnotou předčí nejkvalitnější maso.Kdybyste po celý rok jedli pouze produkty z konopí – listy, semena, pak byste určitě patřili mezi ty nejzdravější a nejsilnější jedince. Konopná semínka jsou jednou z nejzdravějších potravin, kterou můžete svému organismu dopřát. Ať už na chlebu, v salátu, v jogurtech, nebo v polévce … Jejich pravidelná konzumace s sebou přináší zdravotní účinky, o jakých se vám ani nesnilo.

Vysoká nutriční hodnota

Unikátnost konopných semínek spočívá v jejich vyváženém složení a vysoké nutriční hodnotě, která je tvořena tímto poměrem:

Bílkoviny – 25%
Tuky – 31%
Cukry – 34%
Z vitamínů v nich najdeme zastoupeny vitaminy A, C, E a stejně vitaminy skupiny B, z cenných minerálů jsou to zase vápník, zinek, hořčík, železo, draslík, chrom, jód, síra a další.

Konopná semínka a jejich význam pro naše zdraví

Podívejte se na ty největší zdravotní benefity, které nám konopné semínko nabízí:

1. Perfektní poměr omega 3 a 6 mastných kyselin
V první řadě obsahují dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin. Omega 6 mastné kyseliny – kyselina gama linolenová a olejová mají silné protizánětlivé účinky. Jejich schopnost léčit záněty je velmi cenná při léčení chronických chorob, jejichž pravou příčinou jsou záněty.

2. Obsah bílkovin
Konopné semínko obsahuje hodně bílkovin, které se skládají z 20 aminokyselin, z toho 8 esenciálních. Tedy takových, které si lidské tělo neumí vytvořit a musím je doplnit pouze potravou. Jeho výživová hodnota se vyrovná i kvalitnímu masu. Konopná semínka obsahují kompletní aminokyselinové spektrum čili kompletní bílkoviny!

3. Obsah vitamínů a minerálů
Vysoký obsah vitamínů je samozřejmostí. Při jeho konzumaci naše tělo přijímá vitaminy A, B, B1, B2, B3, B6, PP, C, E, F a minerály jako draslík, hořčík, vápník, hořčík, fosfor. Je skvělým doplňkem vyvážené zdravé stravy, ať už jako přísada do salátů, polévek, pečiva, müsli či jako základ různých kaší nebo jiných jídel. Chuťově připomínají oříšky a v receptech nimi můžete nahradit vlašské nebo piniové ořechy.

4. Jsou bezlepková
Konopná semínka neobsahují lepek a proto jsou vhodnou potravinou pro lidi trpící celiakií. Jsou proto vhodná ke konzumaci při bezlepkové dietě.

5. Obsahují další cenné látky
Obsah fytosterolů, chlorofylu a lecitinu je pro naše tělo užitečný, tyto látky snižují hladinu cholesterolu, mají protizánětlivé účinky.

6. Pročistí váš organismus
Vysoký podíl vlákniny, antioxidantů a chlorofylu v konopných semínkách přispívá k detoxikaci a pročištění organismu. Neloupaná semínka navíc působí jako „kartáč“, zbaví střeva usazenin a zefektivní činnost celého trávicího systému.

7. Zlepšují imunitu
Tím, že jsou semínka komplexním zdrojem kvalitních bílkovin a nenasycených mastných kyselin rostlinného původu, plus obsahují již zmíněné vitamíny, minerály, vlákninu či antioxidanty, výrazně posílí vaši imunitu, což v období zuřící chřipky oceníme snad všichni.

8. Regenerace svalů
Aktivní sportovci znají sílu konopných semínek už dávno. Vždyť vysoký obsah bílkovin hraje prim při regeneraci, obnově a růstu svalové hmoty. Nutriční hodnotu semínek lze přirovnat k masu, vejcím i mléce, díky čemuž představují ideální zdroj živin pro všechny, nejen fyzicky zdatné jedince.

 

Víte, že: Mnozí odborníci na výživu říkají, že z hlediska nutričního složení je konopné semínko malý zázrak pro lidský organismus!

 

 

9. Konopná semena mohou snižovat riziko srdečních chorob
Ischemická choroba srdeční je zabijákem číslo jedna takřka na celém světě. Je zajímavé, že konzumace semen konopí může snížit riziko srdečních chorob prostřednictvím několika mechanismů.

Za prvé obsahují vysoké množství aminokyseliny argininu, která se používá k výrobě oxidu dusnatého v těle. Oxid dusnatý je molekula plynu, která je „uvolnit“ krevní cévy, což vede ke snížení krevního tlaku a to vede ke snížení rizik onemocnění srdce.

Za druhé kyselina Gama-linolenová (GLA), která byla nalezena v konopných semínkách bývá spojována se snížením zánětu v těle, což může snížit riziko vzniku onemocnění, jako jsou různá srdeční onemocnění. Kromě toho, studie na zvířatech ukázaly, že konopná semena nebo konopný olej může snížit krevní tlak a snižují riziko tvorby krevních sraženin.

10. Konopná semena mohou redukovat příznaky PMS a menopauzy
Až 80% žen v reprodukčním věku může trpět fyzickými nebo citovými symptomy způsobené premenstruačním syndromem (PMS). Tyto příznaky jsou velmi pravděpodobně způsobeny citlivosti na hormon prolaktin. Kyselina gama-linolenová (GLA), nalezená v semenech konopí, produkuje prostaglandin E1, která snižuje účinky prolaktinu.

Ve studii žen s PMS tyto ženy užívaly 1 gram esenciálních mastných kyselin (včetně 210 mg GLA) za den. To mělo za následek významný pokles symptomů PMS.

Konopná semínka a jejich další účinky

Překvapí i těmito účinky:

pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v krvi

udržují hormonální rovnováhu
zabraňují vysušování pokožky
přispívají ke kráse pleti a vlasů
dodají energii organismu
jejich pravidelná konzumace zlepšuje paměť
odborníci je doporučují konzumovat při onemocněních srdce a oběhového systému
zmírňují průběh kožních onemocnění jako ekzém a psoriáza
některé zdroje uvádějí, že konopná semínka by měli konzumovat i pacienti s Parkinsonovou chorobou
Takto si na nich pochutnáte nejvíce
Jejich oříškovou chuť ocení i lidé, kteří se snaží zbavit nějakého kila navíc. Pokud konopná semínka dochutíte mořskou solí a jemně opražíte, získáte skvělou alternativu nezdravých chipsů, ale mějte na paměti, že pražení konopné semínko ochuzuje o množství cenných látek.

V obchodech se zdravou výživou můžete koupit loupaná semínka (jsou vhodné do salátů, jogurtů, na pečivo) nebo ve skořápce. Ty namočte na noc do vody, díky čemuž slupka změkne a ze semínek si připravíte například výživné konopné mléko. To si vychutnejte buď samotné, případně ho ozvláštněte jahodami, malinami, banány, skořicí, nebo javorovým sirupem. Loupaná konopná semínka jsou ideální do jogurtu, smoothies i do zapečení do buchet. Rozdrcená se dají využít jako mouka na chléb, těstoviny či zákusky.

A bát se nemusíte – neobsahují THC
Konopná semínka, která běžně k dostání v obchodech, jsou pěstována z odrůd neobsahujících omamné látky, proto se jejich konzumace nemusíte obávat. Pro získání maxima z jejich pozitivních účinků konzumujte 30 gramů (zhruba dvě lžíce) konopných semínek denně.

Malá zajímavost na konec
První zmínky o terapeutickém využití konopí indického pocházejí z období vlády čínského císaře Šen-Nunga (2737-2697 před n. L.). Ten byl vynikajícím léčitelem a konopí předepisoval při léčení malárie, zácpy, revmatických bolestech a ženských nemocech. V Evropě se o léčivých účincích této rostliny poprvé zmiňují Dioskorides a Plinius. V lidovém léčitelství se konopí po staletí doporučovalo k léčbě astmatu, kašle, epilepsie, poruch spánku, při bolestech a křečích, zvenku na rány a kožní infekce.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa