728 x 90

Zhulený těhulky

Zhulený těhulky

V ženské části populace, která úžívá marihuanu, se začíná stále častěji objevovat skupina, jež zatím unikala větší pozornosti – těhotné ženy… Matky hulící trávu jsou čilými členkami marihuanové komunity a legální marihuanový průmysl se z jejich charismatu snaží vytěžit co nejvíc. V ženské populaci, která marihuanu užívá, se objevuje skupina, jež zatím uniká větší pozornosti

V ženské části populace, která úžívá marihuanu, se začíná stále častěji objevovat skupina, jež zatím unikala větší pozornosti – těhotné ženy…

Matky hulící trávu jsou čilými členkami marihuanové komunity a legální marihuanový průmysl se z jejich charismatu snaží vytěžit co nejvíc. V ženské populaci, která marihuanu užívá, se objevuje skupina, jež zatím uniká větší pozornosti – těhotné ženy.

Lékařská marihuana je ve Spojených státech přijímána čím dál častěji, a to ve 23 státech včetně Washingtonu. Na těchto místech je tato droga legalizovaná pro ty, kterým pomáhají její léčivé účinky. Ženy v těhotenství trpí různými zdravotními obtížemi, ať už jsou to ranní nevolnosti, nechutenství nebo úzkosti, na které se lékařská marihuana předepisuje. Kouření trávy v těhotenství je však přirovnáváno prenatálnímu zneužívání práv dítěte a někteří lékaři a zákonodárci uvažují o zapojení orgánů sociálně-právní ochrany dětí do této problematiky.

Avšak fakta o účincích marihuany na plod zůstávají nejasná. Výzkum vedený ústavem Colorado Department of Public Health & Environment letos potvrdil, že THC se do těla dítěte dostává skrze placentu a mateřské mléko. Dalšími poznatky byly důkazy o nízké hmotnosti dítěte po narození, o snížené pozornosti, zhoršených kognitivních schopnostech nebo nízkém IQ.

Přesto tento týden asociace American Medical Association souhlasila s úpravou upozornění na některých produktech z marihuany na větu „Užívání marihuany během těhotenství a kojení představuje potenciální riziko poškození zdraví.” To zní méně přísně než varování na tabákových výrobcích a alkoholu. Tento krok uvádí někoho do rozpaků – myslí si, že „umírněné” znění tohoto upozornění je příliš ukvapené.

Podporovatelé marihuany na druhou stranu rádi odkazují na studii z roku 1994, která se zaměřuje na novorozeňata na Jamajce. Ukazuje, že tráva a děti nejsou zas tak škodlivá kombinace. Vinou nedostatečného výzkumu a nedostatku dlouhodobých studií o účinku marihuany na plod o tomto tématu ale stále nic moc nevíme.

Hulení trávy během těhotenství může být méně nebezpečné než pití alkoholu, ale je to velké tabu. Některé matky čekatelky to přesto zkouší. Promluvily jsme se čtyřmi matkami o tom, jak z trávy těžily během těhotenství, jak je v tom na rozdíl od lékařů jejich partneři podporovali a jestli se někdy strachovaly o to, zda kouření nebude mít negativní dopad na vývoj jejich dítěte.

MATKA 1

VICE: Jak probíhalo tvoje těhotenství?

Shauna: Otěhotněla jsem znovu v dubnu 2014 po tom, co jsem předtím potratila asi v deseti týdnech v březnu 2014. V prosinci 2014 se mi narodila zdravá holčička. Rodila jsem za pomoci porodní asistentky, protože jsem chtěla přirozený porod a protože jsem s gynekologickou péčí během svého prvního těhotenství byla dost nespokojená.

Povíš mi něco o své první zkušenosti s trávou během těhotenství?

Během prvních čtyř měsíců těhotenství jsme žili ve státě, který nelegalizoval ani lékařský cannabis. Tehdy jsem zvracela tolik, že jsem na pohotovost chodila tak jednou až třikrát do týdne na nitrožilní hydrataci. Můj lékař mi předepsal Zofran, ale ten mi má pojišťovna nestačila hradit, pilulka stála 11 dolarů. Gram trávy byl za 20 dolarů, a to jsem díky ní mohla i něco sníst. Mohla jsem jíst jen díky marihuaně, když mi ji někdo sehnal. Po čtyřech měsících těhotenství jsme se přestěhovali do Colorada a to pak bylo mnohem jednodušší — bydleli jsme pět minut od lékárny.

Takže jsi užívala trávu proti ranním nevolnostem? Pomohlo to?

Lékařský termín mých obtíží zní „hyperemesis gravidarum”, což je jen uhlazený termín pro vyjádření toho, že jsem blila tak strašně, až to ohrožovalo moje zdraví i zdraví dítěte. A tráva mi nesmírně pomohla. Nemyslím si, že bych to bez marihuany zvládla.

Jaký názor na to měl tvůj gynekolog nebo porodní asistentka?

Potom, co jsme se přestěhovali do Colorada, jsem se na to své asistentky zeptala. Marihuanu mi doporučila, ale nemohla mi vystavit kartu pro lékařské užívání marihuany. Koupila jsem si ji v lékárně.

Jak jsi vlastně marihuanu konzumovala? Fungují proti ranním nevolnostem nějaké odrůdy lépe než jiné?

Používala jsem elektronické jointy a jedla jsem ji. Kašel z kouře by mi způsoboval další zvracení, takže by zase to, co jsem z marihuany snědla, bylo zase venku. Co se týče odrůd, nevzpomenu si; neřekla bych, že by byla nějaká lepší než jiná.

MATKA 2

VICE: Kde pracuješ? Žiješ ve státě, kde je marihuana legalizovaná?

Nora: Žiju v Severní Karolíně. Je tu ilegální, je to trestný čin. A do množství 42 g je hodnocen jako přestupek. Jsem vdaná a mám jednoletou dceru a čekám ještě další dítě, které se má narodit v květnu 2016. Pracuji v kanceláři jedné fast foodové franšízy. Administrativní záležitosti.

Jak ses dívala na marihuanu před tím, než jsi otěhotněla?

Než jsem začala kouřit trávu, jsem se na lidi, kteří hulili, dívala spatra. Na těhotné ženy především. Prostě jsem si myslela, jak můžete brát drogy, když čekáte dítě? Pak jsem přišla na vysokou a poznala jsem, že marihuana není drogou v tom běžném slova smyslu. Začala jsem hulit pravidelně a dobře jsem se spřátelila i s několika ženami, které ji kouřily v těhotenství. Úplně mi to změnilo úhel pohledu, zjistila jsem, že to jsou pečující matky a nevypadalo to, že by tráva měla na jejich děti nějaký dopad.

Jak jsi užívala marihuanu během svého prvního těhotenství? Užívalas ji proti zdravotním obtížím?

Nijak se to během těhotenství nezměnilo. Kouřila jsem každé ráno, než jsem šla do práce, a několikrát denně. Měla jsem ranní nevolnosti. Věděla jsem, že je to normální pro ženy, které chtějí i zároveň něco shodit, ale mně se prostě nelíbila ta představa, jak mi uvnitř hladoví i dítě. Takže jsem kouřila, abych neztratila chuť k jídlu a abych si pojistila, že se nepozvracím pokaždé, co něco sním. Můj nejhorší příznak ale byla náladovost. Na počátku těhotenství jsem vedla restauraci a mnoho střetů s mými zákazníky mě dovádělo až k slzám. Bylo to strašný, ale kouření mě pomohlo se vyklidnit a probojovávat se dál. Mohu pracovat, aniž bych byla jen hromádkou neštěstí.

Odsuzovali tě za kouření přátelé nebo partner, nebo byli taky pro?

Můj manžel mě v kouření podporoval, protože oba věříme, že tráva neškodí. Někteří přátelé by na to měli negativní názor, takže jsem jim o tom jen neřekla. Má nejlepší kamarádka byla těhotná ve stejnou dobu jako já. Je to žena vojáka a kouřila snad až do porodu. Můj lékař mě za to káral dost. Narovinu mi řekli, že jestli budu na testech v nemocnici pozitivní, povolaj sociálku kvůli právům dítěte a vezmou mi ho. Přestala jsem kouřit asi v sedmým měsíci. Většinou to bylo v pohodě, ale týdny jsem trpěla nechutenstvím.

Byla jsi v nemocnici před porodem na THC testovaná?

Ano, dělali mi drogové testy, ale jen 8. a 9. měsíc vyšel negativně. Byli v tom strašně umínění. Chtěli mi hned odebrat vzorek moči, jak jsem tam přišla, ani mě neprohlídli. Už jsem byla rozevřená na 8 centimetrů a ještě se nic nedělo. Během samotného porodu jsem neměla žádné komplikace, ale co se dcera narodila a než mě pustili z postele, abych se prošla, nacévkovali mě kvůli rozboru moči. Jak to prováděli, lékař se zeptal: „Bude to negativní?” Odpověděla jsem, že ano, a on pokračoval: „Jste si jistá?” Bylo to neomalený.

Kouříš marihuanu i teď, během svého druhého těhotenství?

Letos jsem s tím skončila, protože už nechci řešit to dohadování okolo toho. Je to směšný. Moje dcera byla úplně zdravá, ale o tom doktoři přesto nechtěli ani slyšet. Myslím si, že pokud jde o marihuanu, měla bych mít právo rozhodovat se sama. Chápu jejich stanovisko, ale nejde přece o alkohol. Na alkohol mě každou návštěvu netestovali, a ten by teprve nadělal škody. Je to pěkně pokrytecký.

MATKA 3

VICE: Pověz nám o svém těhotenství.

Danielle: Počala jsem o Vánocích 2014, přesto jsem to zjistila až po pěti týdnech — pěkně jsem zvracela! Dítě se narodilo v září 2015.

Řekla bys mi něco o zkušenosti s kouřením marihuany během těhotenství?

Vlastně jsem byla proti, hlavně kvůli tomu, co se říká o riziku kouření v těhotenství. Přesto po tom, co jsem v sobě nic neudržela a dožadovala se alespoň sendviče, jsem kouřila poprvý. Jen trochu. Posadila jsem se, snědla sendvič a udržela jsem ho v sobě! Pak jsem si zdřímla. Kouřila jsem pak ještě několikrát, protože jsem zvracela skoro každých 20 až 40 minut od 4. do 15. týdne a shodila jsem 9 kilo. Když jsem kouřila, mohla jsem jíst i spát. Pomohlo mi to v sobě udržet jídlo a bylo to lepší než Zofran. Opravdu, zachránce života. Ve třetím trimestru už mi bylo tak dobře, že už jsem to nepotřebovala.

Řeklas o tom své gynekoložce? Co ona na to?

Ne, hlavně proto, že jsem s ní neměla tak dobrý vztah jako jiné ženy se svými lékařkami nebo lékaři. Byla tu pro to, aby kontrolovala, jestli je dítě v pořádku a předepisovala mi léky! Nebyla ani u porodu.

Čelila jsi nějakému odsuzování ze strany partnera nebo přátel?

Mnoho z nich mě velmi podporovalo. Můj manžel byl vlastně ten, kdo mi doporučil kouření. Kamarádka kouřila se mnou. Všichni z nich věděli, že to nedělám proto, abych se jen zhulila. Vždycky jsem si jen párkrát šlukla, abych v sobě vůbec udržela jídlo.
Myslíš si, že to nějak ovlivnilo tvé dítě?

Nemyslím si. Moje dítě je jako každé jiné. Rádo leze a skáče. Běhá a honí zvířata. Zpívá a tancuje.

MATKA 4

VICE: Řekni nám něco o sobě a svých těhotenstvích.

Nicole: Je mi přes třicet a mám devítiletého syna a sedmiletou dceru se svým bývalým a tříletou dceru se současným manželem. Jsme spolu šest let a já jsem v domácnosti.

Jaký vztah jsi k marihuaně měla, než jsi otěhotněla?

Než jsem poprvé otěhotněla, hulila jsem každý den několikrát denně.

Jak se to v těhotenství změnilo?

Skončila jsem s tím, jakmile mi vyšly pozitivně testy. Ale za týden mě stihly ranní nevolnosti. Ze všeho mi bylo blbě. První měsíc jsem jedla skoro jen suchary. Pak jsem si párkrát šlukla vždycky večer, abych dostala chuť k večeři. Už jsem nekouřila, co jsem vstoupila do druhého trimestru. Při jedné z počátečních návštěv v nemocnici jsem lékařům řekla o svém příležitostném kouření. Řekli, že to není úplně v pořádku, ale že je to lepší než vůbec nejíst.

Tvé dítě se narodilo zdravé, že?

Byl úplně zdravý. A pořád je. Je vysoký a super kluk. Kojila jsem ho asi 11 měsíců.

Ale rozhodla ses, že přestaneš užívat marihuanu během druhého těhotenství, že? Proč?

To je prostý, kvůli dostupnosti. Konexe měl můj exmanžel, ne já. Rozvedla jsem se s ním 3 dny po tom, co jsem se dověděla, že jsem podruhé těhotná. Přišla jsem do domova pro matky, utíkající před domácím násilím. Bylo to bezpečné místo, nechtěla jsem zas riskovat marihuanu a ztrátu střechy nad hlavou. Ranní nevolnosti během mého druhého těhotenství byly dost silné. Kdybych bývala měla tu možnost kouřit, kouřila bych.

*VICE ani HEMPHOUSE.CZ nepodporuje žádnou formu užívání marihuany během těhotenství a nedoporučuje kouření marihuany v těhotenství, dokud se neobjeví více studií, které by vylučovaly potenciální riziko poškození zdraví dítěte.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa