728 x 90

Jak výraz marihuana spatřil světlo světa

Jak výraz marihuana spatřil světlo světa

Rostlina konopí byla od objevení Nového světa až do roku 1937 pevnou součástí života většiny obyvatel Severní Ameriky – ať už jako oblíbené bylinné léčivo, nebo jako všestranně využitelná zemědělská plodina. Nicméně od počátku 20. století se zejména ve Spojených státech začaly objevovat určité zájmové skupiny vlivných a mocných Američanů, kterým konopí překáželo v obchodních

Rostlina konopí byla od objevení Nového světa až do roku 1937 pevnou součástí života většiny obyvatel Severní Ameriky – ať už jako oblíbené bylinné léčivo, nebo jako všestranně využitelná zemědělská plodina.

Nicméně od počátku 20. století se zejména ve Spojených státech začaly objevovat určité zájmové skupiny vlivných a mocných Američanů, kterým konopí překáželo v obchodních plánech, a tak se rozhodli rostlinu očernit a zakázat. Prvním krokem bylo zmatení veřejnosti zavedením zcela nového a pejorativně znějícího označení – marihuana.

Slovo marihuana se v anglickém jazyce oficiálně poprvé objevilo v roce 1894, kdy uznávaný etnolog John G. Bourke publikoval článek The American Congo, ve kterém odkazuje na rostlinu jménem mariguan rostoucí na březích Rio Grande u hranic s Mexikem.
Současně se ale stále spekuluje, jaký původ má tento mexický výraz. Jiný výzkumník Alan Piper uvádí několik možností, přičemž nejpravděpodobnější se zdají být dvě varianty. Buď prostřednictvím čínských přistěhovalců v průběhu 19. století, anebo ze Španělska, kam ho ve středověku přinesli Maurové.

Dle jedné teorie je slovo “marihuana” pravděpodobně mexického původu a vzniklo stažením jmen Maria Juana. Poukazuje to na “ženské” květy konopí, ale může mít etymologické kořeny v aztéckém “mali” (keř trávy) a “ha huana” (omamující).

Ať už termín marihuana do Mexika doputoval jakkoli, důležitější je otázka, jak se z neutrálního a v USA počátku 20. století neznámého výrazu mohlo během relativně krátké doby stát velmi pejorativní označení pro rostlinu konopí (v Americe do té doby známé buď jako léčivo cannabis, anebo zemědělská komodita hemp).

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa