728 x 90

Řecko má zachránit marihuana. Tsipras si slibuje miliardy, Brusel ho nebere vážně

Řecko má zachránit marihuana. Tsipras si slibuje miliardy, Brusel ho nebere vážně

Řecký premiér Alexis Tsipras věří, že legalizace marihuany pro lékařské účely přinese zemi investice ve výši 1,5 miliardy eur. Uvedl to jako jedno z opatření ve strategii pro ekonomický růst pro Evropskou komisi. V Bruselu tento návrh neberou příliš vážně. Řecku v srpnu skončí finanční pomoc ze strany Evropské komise a Evropské centrální banky. Dvacátého

Řecký premiér Alexis Tsipras věří, že legalizace marihuany pro lékařské účely přinese zemi investice ve výši 1,5 miliardy eur. Uvedl to jako jedno z opatření ve strategii pro ekonomický růst pro Evropskou komisi. V Bruselu tento návrh neberou příliš vážně. Řecku v srpnu skončí finanční pomoc ze strany Evropské komise a Evropské centrální banky.
Dvacátého srpna Řecku vyprší třetí záchranný balíček ze zdrojů Evropské unie a jihoevropská země se má finančně opět postavit na vlastní nohy.

Při této příležitosti Atény předložily Bruselu seznam opatření, jimiž chtějí zajistit zemi ekonomický růst. Jedním z nich je i legalizace marihuany pro lékařském účely. Od tohoto kroku si levicová vláda Alexise Tsiprase slibuje investice ve výši 1,5 miliardy eur (38,3 miliardy korun).

Jak upozornil německý týdeník Wirtschaftswoche, sázka na drogy je minimálně kuriózní odpovědí Atén německým daňovým poplatníkům, kteří se na finančních injekcích do nemocné řecké ekonomiky podílejí v absolutních číslech nejvíce.

Celkově má dokument s recepty na oživení řecké ekonomiky 75 stran. Podle jednoho z bruselských úředníků je ale tento materiál zklamáním a Evropská komise jej nebere příliš vážně.

„Opatření nemají ani cenu papíru, na kterém jsou napsány,“ řekl jeden z nich ekonomickému týdeníku. Jedná se pouze o záměry vlády, které nelze nijak ověřit ani vymáhat. Evropská komise dokument vrátila Tsiprasově vládě s mnoha připomínkami a očekává, že materiál přepracuje.

O legalizaci marihuany se nicméně hovoří i v Německu. Zatím je dovolena na předpis jen pro vybrané těžké případy onemocnění, podobně jako v České republice. Česká Pirátská strana prosazuje legalizaci konopí, jež by mohla vést k miliardovým ziskům z daní. Případná legalizace by státu přinesla ročně 3,2 miliardy korun, tedy více než EET, spočítali Piráti, kteří se loni na podzim poprvé dostali do sněmovny.

Investice chybí

Evropská komise revidovala odhad růstu řeckého HDP směrem dolů. Pro tento rok by to mělo být 1,9 procenta, v roce 2019 2,3 procenta. Kromě cestovního ruchu řecká ekonomika nenabízí další stimuly, jež by měly podpořit ekonomiku. Ani investice do cestovního ruchu nestoupají, počet turistů roste jen díky tomu, že se lidé obávají jezdit do jiných míst okolo Středozemního moře kvůli bezpečnostním rizikům. Jejich výdaje na hlavu ale klesají.

Míra investic v zemi dosahuje jen 10 procent HDP, unijní průměr je 18 procent. „Podle současné míry investic nemá země žádnou budoucnost,“ řekl dokonce ředitel Centra pro evropské politické záležitosti (CEPS) v Bruselu Daniel Gros. Problémem země je podle ekonoma Grose nízká míra úspor domácností, jež je mnohem nižší než ve srovnatelně „chudém“ Portugalsku. Úspory domácností jsou podle něj důležitější než vládní navyšování důchodů, protože na ně nemusí mít v následujících letech řecká vláda peníze.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa