728 x 90

Chronická bolest, která zasahuje různé části těla, může mít jméno fibromyalgie

Chronická bolest, která zasahuje různé části těla, může mít jméno fibromyalgie

Fibromyalgie znamená hlavně každodenní bolest, která se nepředvídatelně a v různé intenzitě stěhuje do různých částí těla, pocit únavy, ze které se snažíte vyspat a různé další obtíže, například se spánkem, s mluvou, s koordinací těla. Co všechno čeká člověka při podezření až po potvrzení tohoto onemocnění? Co je fibromyalgie? Fibromyalgie je onemocnění způsobené neurologickou nerovnováhou v centrálním nervovém systému. Mezi hlavní  a

Fibromyalgie znamená hlavně každodenní bolest, která se nepředvídatelně a v různé intenzitě stěhuje do různých částí těla, pocit únavy, ze které se snažíte vyspat a různé další obtíže, například se spánkem, s mluvou, s koordinací těla. Co všechno čeká člověka při podezření až po potvrzení tohoto onemocnění?

Co je fibromyalgie?

Fibromyalgie je onemocnění způsobené neurologickou nerovnováhou v centrálním nervovém systému. Mezi hlavní  a prvotní projevy tohoto onemocnění patří chronická bolest, která mění intenzitu i místo bolestivosti.

Bolest doprovází únava, ze které je obtížné se vyspat, odpočinek nepomáhá. Únava je tak intenzivní, že připomíná vyčerpání těla i mysli, zároveň je však pro nemocné obtížné dosáhnout dobrého spánku, při kterém by si odpočinuli.

K chronické bolesti se poté přidávají i příznaky připomínající neurologická onemocnění, například roztroušenou sklerózu nebo následky mozkových příhod, včetně paralýzy nějaké části těla, potíže se zrakem, s mluvou a myšlením.

Znázornění 9 fibromyalgických bodů, jejichž tisknutím se diagnóza fibromyalgie potvrzuje

Co při fibromyalgii doprovází bolest?

– zvýšená únava, která nepolevuje odpočinkem nebo spánkem a může přecházet do pocitu vyčerpání
– bolesti hlavy, čelistí, krční páteře
– záněty močového měchýře, které se opakují a jsou rezistentní proti antibiotické léčbě
– hypermobilita, tedy volnost kloubů, nemocní jsou velmi dobře ohební
– ráno bývá fibromyalgik ztuhlý, špatně uchopuje předměty do rukou, dlouho mu trvá, než rozpohybuje končetiny a       může se plynule rozejít
– otoky v místě bolesti, jejich horkost
– studené ruce a nohy
– bývá mu zima i když ostatním je teplo, v zimním období usíná velmi oblečen a přikryt několika vrstvami dek
– nevolnosti, pocit na zvracení, u kterých nenachází příčinu v jídle nebo vůni
– přibývání na váze, ačkoli nemění jídelníček
– neuroglykopénie, tedy pocit hladu a nevolnosti z hladu
– závratě,
– při chůzi je nejistý, má ztuhlé svaly, zakopává, špatně se orientuje v prostoru
– nešikovnost, neschopnost tvořit s malými předměty, zhoršení písma a malování
– alergie, neadekvátní reakce na různé potraviny, vůně, materiály
– ekzémy, svědění kůže, alergické kožní reakce na bodnutí běžným hmyzem
– bolestivé žíly,
– suché sliznice, stálý pocit suchosti v ústech, suché oči, ale i pochva
– úzkosti,
– syndrom dráždivého tračníku
– syndrom neklidných nohou
– mnohdy i deprese.

Fibromyalgikům nedělá dobře:

– stres, rychlé nebo vypjaté situace, ale třeba také televizní zprávy, akční filmy nebo horory
– námaha, duševní i fyzická
– chlad
– průvan
– hluk, hlasitá hudba
– když na něj současně mluví více lidí

Dále je sužují potíže:

– s dýcháním
– s vypadáváním vlasů
– s hlukem
– s menstruací, její vynechávání, intenzita
– s návaly pocení, trpí pocity jako u menopauzy
– s chrapotem
– s porozuměním mluvy i písma
– s pamětí
– s polykáním
– se zažíváním
– se srdečním rytmem
– se záněty v krku
– se spánkem
– se zrakem
– se sluchem
– se stolicí

Diagnostika fibromyalgie

Zásadní překážkou v diagnostice tohoto onemocnění je, že doposud nebyl objeven fyziologický důkaz, který by fibromyalgii jasně potvrzoval. Ani z krevních testů či prohlídkou nejmodernějšími lékařskými přístroji nelze onemocnění diagnostikovat.

Velmi důležitou roli v léčbě fibromyalgického syndromu hraje konopí

Diagnostika onemocnění tedy probíhá vylučovací metodou – absolvováním odborných vyšetření u různých odborných lékařů, kteří hledají příčinu z krevních testů nebo vyšetření. Pokud příčina vašich potíží není nalezena, je na řadě návštěva takzvané ambulance pro léčbu bolesti. Obvykle se nachází ve větších nemocnicích nebo poliklinikách a ordinují v ní lékaři, kteří mají zkušenosti s léčbou bolesti, u které se nenašla žádná příčina v pohybovém nebo například nervovém aparátu.

Lékař, který fibromyalgický syndrom zná a přistupuje k němu komplexně, obvykle k diagnostice používá takzvaný FIQ dotazník. Lékař vám při této prohlídce bude prohmatávat předem určená místa na těle. Tyto body, kterých je celkem 18 a na těle se nacházejí v páru na každé straně těla, se nazývají trigger points, u nás se používá výraz spouštěcí body, fibromyalgické body.

Pokud fibromyalgií trpíte, zmáčknutí těchto bodů je pro vás velmi bolestivé, avšak zdravému člověku, kterému by lékař prováděl toto pohmatové vyšetření, by tisknutí těchto bodů nezpůsobovalo žádnou bolest. Lékař do dotazníku zapisuje, která místa pro vás byla bolestivá a v jaké intenzitě.

Léky, které vám s fibromyalgií pomohou

Prvotním požadavkem každého nemocného jsou léky na bolest. Mezi první léky tlumící bolest patří analgetika, které ovšem na silnější fibromyalgické bolesti nezabírají. Dalším krokem poté bývá postup k opioidům a opiátům.

Doplňkem pro léky tlumící bolest mohou být i myorelaxanty, léky, které uvolňují svalové napětí. Další skupinou léků používanou při léčbě jsou tricyklická antidepresiva, používaná v psychiatrii pro léčbu depresí. Ve léčbě fibromyalgie jsou využívána nejen jako léčba přidružených psychických obtíží, ale také kvůli léčbě bolesti. Tato antidepresiva totiž dokážou přerušit dráhu neuronů, které dávají mozku znamení, že tělo trpí bolestí. Navíc i dokážou zlepšit spánek.

Velmi důležitou roli v léčbě fibromyalgického syndromu pak hraje konopí.

Konopí je pacienty i některými znalci onemocnění označováno za neideálnější lék, a to právě a hlavně pro to, že vyhovuje požadavkům na komplexnost – dokáže ulevit od bolesti, uvolňuje svaly, správná dávka a odrůda navíc uklidňuje mysl a navozuje klidný odpočinek a spánek.

Velkou výhodou léčby konopím je hlavně to, že oproti farmaceutickým lékům s sebou nenese žádné vedlejší účinky. I v České republice lze získat legální léčbu konopím, cesta k ní je však složitá, jelikož je velmi málo lékařů, kteří mají oprávnění recept na léčebné konopí vydávat a navíc znají diagnózu fibromyalgie. Cena léčebného konopí je navíc poměrně vysoká, jelikož není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Užívat léky nestačí!

Důležitou součástí léčby za pomocí léčiv nebo konopí jsou pak doplňkové terapie, zejména z řad fyzioterapeutických cvičení, rehabilitací, lázeňských procedur a alternativních přístupů k tělu a mysli.

Součástí léčby fibromyalgika by měly být pravidelné rehabilitace a pravidelný pobyt v lázeňském zařízení, zaměřující se na léčbu pohybového aparátu. Rehabilitaci a cvičení velmi dobře doplňuji i ergoterapie, kognitivně behaviorální terapie, biofeedback či EFT.

Svůj pohled na fibromyalgii má například homeopatie nebo tradiční čínská medicína. Každá z těchto alternativních metod má pro fibromyalgiky jiné vysvětlení a přístup k léčbě. Mnoho nemocných tyto metody využívá, byť jen jako doplněk své hlavní léčby a některé alternativní léky nebo léčebné procesy si velmi považují. Vždy je ale třeba vyhledávat terapeuty nebo lékaře, kteří mají k těmto metodám certifikaci a praxi.

Jako fibromyalgik se musíte naučit ulehčovat si život

Každý fibromyalgik časem vypozoruje, které činnosti, potraviny a situace mu dělají problém a které mu naopak pomáhají. Jako první na řadě zřejmě bude celková úprava životního stylu, která je nevyhnutelná.

Během procesu smiřování se s tím, že jste fibromyalgií onemocněla, budete zkoumat všechny běžné denní situace a hodnotit, zda jsou vám příjemné a jaký mají pro vaše zdraví a pocit pohody dopad. Čeká vás zvolnění pracovního tempa nebo celková změna povolání, mnozí nemocní jsou i v invalidním důchodu. Budete se muset naučit hodně odpočívat a to způsobem, který vám bude příjemný a který vám bude dělat i radost.

Časem a spolu s léčbou budete nacházet různé způsoby, jak si od bolesti, únavy a jiných potíží ulevovat.
Důležité klišé je umět si vytvořit klid hlavně v mysli, regulovat stresové situace, fyzickou i psychickou zátěž. Umět rozpoznat, kdy jste unavená a kdy je třeba své zapojení do chodu v zaměstnání a v domácnosti zbrzdit.

To s sebou nese jisté plánování všech aktivit, vyšetřování si energie tak akorát, než přijde vyčerpání a zhoršení nemoci, které vás vyřadí na několik dní.

S přijetím nemoci v sobě i v rodině může pomoci pacientský spolek. Spojit se s dalšími pacienty, poradit se o léčbě i o záležitostech v běžném životním chodu, lze na webu nebo na facebookových stránkách spolku Fibromyalgik ČR.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa