728 x 90

Obchody s konopím v USA zažívají žně. Stále více mu na chuť totiž přicházejí důchodci

Obchody s konopím v USA zažívají žně. Stále více mu na chuť totiž přicházejí důchodci

Vlna legalizace konopí ve Spojených státech vede k tomu, že Američané starší 65 let se stávají nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů konopí. V Kalifornii, která od tohoto roku legalizovala marihuanu i pro rekreační užití, mají úspěch prezentace výrobků z konopí v domovech důchodců. Osmašedesátiletá Kyle Johnsonová využívá konopné přípravky proti bolesti zad a marihuana jí pomáhá

Vlna legalizace konopí ve Spojených státech vede k tomu, že Američané starší 65 let se stávají nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů konopí. V Kalifornii, která od tohoto roku legalizovala marihuanu i pro rekreační užití, mají úspěch prezentace výrobků z konopí v domovech důchodců.

Osmašedesátiletá Kyle Johnsonová využívá konopné přípravky proti bolesti zad a marihuana jí pomáhá také v boji s nespavostí. Třiašedesátiletá Martha Macbethová zase marihuanu používá k tlumení bolestí zánětu sedacího nervu, také se jí lépe spí.

Obě ženy mají kromě stejné „medicíny“ i další společné věci. Obě žijí v Kalifornii, která od začátku letošního roku povolila prodej marihuany pro rekreační užití (pro lékařské účely to bylo možné již od roku 1996, pozn. red.), obě jsou seniorky a obě patří k rostoucí skupině amerických seniorů, kteří na přípravky z konopí nedají dopustit.

Nový trh

Právě Kalifornie patří k největším trhům, kde lze – pokud jste starší 21 let – legálně marihuanu konzumovat i pro rekreační účely. Buď si lidé mohou doma vypěstovat až šest rostlin, nebo držet až 28 gramů drogy, nebo musí zajít do obchodu se speciální licencí.

Pro lékařské účely je dostupná už ve 29 státech USA. „Lidé přicházejí se zvědavostí a se zájmem. Hledají úlevu od bolesti a od problémů se spánkem,“ říká Macbethová, jež je zároveň konzultantkou společnosti Octavia Wellness ze San Franciska, která prodává konopné produkty právě zejména seniorům žijícím v Kalifornii.

O prezentaci výrobků obsahujících marihuanu je v místních domovech důchodců obrovský zájem. „Nedávno jsme v San José měli prezentaci, na kterou čekalo přes 400 lidí. Byli jsme ohromeni,“ řekla agentuře AFP o zájmu starších lidí o tinktury, pleťovou vodu nebo oleje s obsahem kanabinoidů.

Přednáška o možnosti využití konopí k lékařským účelům v domově pro seniory Ballfour v Denveru

Důchodci s jointem?

Agentura uvedla, že právě skupina lidí nad 65 let je nejrychleji rostoucí komunitou uživatelů marihuany ve Spojených státech, a pokud tento trend bude pokračovat, může dohnat skupiny mladších konzumentů této měkké drogy.

Studie publikovaná na konci roku 2016 v časopise Society for the Study of Addiction uvedla, že stárnutí americké populace má také vliv na konzumaci měkkých drog u starších lidí.

Vychází z dat National Survey on Drug Use z let mezi lety 2006 až 2013. Počet uživatelů marihuany ve věkové skupině nad 65 let stoupl o 250 procent. Ve věkové skupině 50 až 64 let to byl nárůst o 58 procent. Necelých sedm procent uživatelů konopí nad padesát let pak má tendenci k tomu, aby si na marihuaně vypěstovali závislost.

Ve čtyřicetimilionové Kalifornii, která se podílí na celkovém HDP Spojených států 14 procenty, se očekává, že trh s konopnými produkty bude mít v roce 2020 hodnotu 6,5 miliardy dolarů (145 miliard korun).

Perspektivní trh

A dá se očekávat, že trh poroste. V půli června starostové sedmi amerických měst, která povolují užívání marihuany, spojili své síly s cílem přesvědčit o potřebě legalizace drogy federální vládu. Lobbistické sdružení vytvořili starostové měst Denver, Seattle, Portland, San Francisco, Los Angeles, Las Vegas a West Sacramento.

Užívání marihuany zatím v nějaké formě legalizovalo třicet amerických států (současný stav je hezky vizualizován zde, pozn. red.). Federální zákon tolerující do určité míry marihuanu mají kongresmani na stole od minulého týdne.

Podle výzkumné společnosti New Frontier Data by ekonomický přínos legalizace konopí na federální úrovni byl těžko přehlédnutelný. Jen během příštích sedmi let by legální konopí mohlo vytvořit v USA až jeden milion nových pracovních míst, roční objem daní spjatých s konopím by pak obnášel 105,6 miliardy USD, vyplývá z nejnovější analýzy New Frontier Data.

Marihuanová ekonomika

Analytici odhadují, že samotná velikost trhu s konopím v roce 2025 převýší 25 miliard dolarů, když každoročně odhadují zhruba 15procentní nárůst. V loňském roce společnost New Frontier Data odhadovala, že americký trh je zhruba na úrovni 8,5 miliardy dolarů.

Nicméně úplná legalizace by podle odhadů vedla ke vzniku nových společností, ke zvýšení počtu spotřebitelů na legálním trhu, a tedy k navýšení počtu pracovních míst a objemu vybraných daní.

Na daních z příjmu by se vybralo kolem roku 2025 již 5,3 miliardy USD, dalších 46 miliard USD by přinesla 15% federální maloobchodní daň z prodeje konopí. Celkem by legalizace podle propočtů představovala v USA do roku 2025 příjem do státní pokladny ve výši 105,6 miliardy USD.

43 comments
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

43 Comments

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa