728 x 90

Jste kulturista ? Víte jak ovlivní užívání marihuany tvůj sportovní výkon?

Jste kulturista ? Víte jak ovlivní užívání marihuany tvůj sportovní výkon?

Marihuana, slangově přezdívaná zejména jako „tráva“ je velmi rozšířená rostlina s psychoaktivními vlastnostmi. Dá se říci, že stále více a více zemí ji akceptuje a zmírňují tresty za její přechovávání a užívání, či dokonce povolují držení této drogy a její pěstování pro vlastní účely. V dnešní době už i moderní medicína pokročila dál a marihuana

Marihuana, slangově přezdívaná zejména jako „tráva“ je velmi rozšířená rostlina s psychoaktivními vlastnostmi. Dá se říci, že stále více a více zemí ji akceptuje a zmírňují tresty za její přechovávání a užívání, či dokonce povolují držení této drogy a její pěstování pro vlastní účely.

V dnešní době už i moderní medicína pokročila dál a marihuana se často využívá při léčbě rakoviny. Snižuje bolesti, zvyšuje apetit, potlačuje záněty a pomáhá v léčbě revmatoidní artritidy. Kouření marihuany krátkodobě zvyšuje spodní diastolický tlak a srdeční tep.

Vliv na hormony

V této oblasti bylo provedeno několik vědeckých studií. Studie, které sledovaly krátkodobý vliv marihuany na testosteron zjistily, že u lidí, kteří nekouří marihuanu pravidelně, může způsobit menší poklesy v tvorbě TST. Tento pokles ale není velký, a pokud má sledovaný člověk optimální hladinu TST, po užití marihuany poklesne na hranici, která je stále definována jako normální.

Zajímavostí je fakt, že tento jev byl pozorován jen u lidí, kteří nekouří marihuanu pravidelně, ale jen občasně, resp. vůbec. U pravidelných uživatelů marihuany si tělo na tuto látku zvykne a neprojevují se žádné poklesy testosteronu. Tento jev potvrzuje i další studie, která porovnávala hladiny hormonů u pravidelných uživatelů marihuany a u lidí, kteří ji nekouří vůbec, a nenašly žádné rozdíly mezi těmito skupinami. Stejně to je i s estrogenem. Mnozí říkají, že marihuana způsobuje nárůst hladiny estrogenů, ale studie potvrdily, že to není pravda.

Pro všechny cvičící doporučujeme používat vaporizér. Chuť je naprosto bezkonkurenční. A nedochází k hoření a uvolňování dehtů, karcinogeních látek a nežádoucích pachů.

Není třeba se tedy bát toho, že by při občasném nebo pravidelném užívání marihuany došlo k poklesu testosteronu, nebo naopak k nárůstu estrogenů v těle.

Velmi podobně je na tom i vliv marihuany na růstový hormon a kortizol. Zde se dokonce může projevit i mírné zvýšení sekrece těchto látek, je ale příliš malá na to, aby to mělo vliv na tělo.

Marihuana a zvýšený apetit

Běžným jevem po užití marihuany je stav, který se v angličtině nazývá „munchies“ u nás “dobroty”. Pokud nevíš co to je, tak si představ, že máš zákaz celý den jíst a najednou tento zákaz skončí. Začneš hledat, co by se dalo sníst a je jedno, jestli to je za běžných okolností normálně chutné jídlo, nebo je to ledajaká kombinace jídel, kterou by si za normálních okolností nejedl. Hlad je tak silný, že dokážeš sníst větší množství jídla než obvykle. A právě tento průvodní jev užívání marihuany může mít negativní dopad na tvůj jídelníček.

Hlídejte si stravu. Opojení z marihuany může vyvolat chuť na různé dobroty. Hlídejte si to.

Proč se to děje? Účinná látka, díky které má marihuana psychoaktivní účinky je tetrahydrocannabinol, zkráceně THC. Ten působí na kanabinoidní receptor prvního typu, který zvyšuje apetit. Ten je přímo provázaný na grelin, což je nejsilnější hormon hladu, kterému se těžko odolává.

Ve chvíli, kdy tě chytí munchies pro tebe nebude prioritou číslo jedna dodržování maker a kalorií, ale sníš všechno, co ti přijde pod ruku. A ani si nevšimneš a během několika minut přijmeš více než je tvůj celodenní naplánovaný příjem kalorií.

Časté kouření marihuany doprovázené těmito pocity hladu může být pro tebe a tvou formu nepřímo škodlivé, a může způsobit nabírání tělesného tuku. V praxi někteří atleti využívají cíleně tohoto účinku, když do sebe potřebují dostat mnoho kalorií najednou.

Dopad na psychiku

Marihuana u mnohých lidí způsobuje letargii, únavu a ztrátu motivace. Tento efekt patří mezi nejzávažnější negativní vlastnosti, protože mnozí sportovci, kteří trávili v posilovně několik hodin týdně, najednou přestali cvičit a vykašlali se na zdravý životní styl.

Pokud se rozhodnete užít si marihuanu posilněte se svěžím ovocem. Dojde k minimální ztrátě svěžesti a dehydratace.

Na toto je nejlepší prevence a pevná vůle. Musíš si stanovit hranice, aby se nestalo, že začneš marihuanu a „chillování“ upřednostňovat před cvičením. Lidé, kteří pravidelně cvičí a dodržují jídelníček, mají obrovskou výhodu v tom, že mají vypěstovanou pevnou vůli a je u nich menší pravděpodobnost, že se časem vykašlou na cvičení a dají přednost marihuaně.

Kromě těchto účinků je třeba zmínit i zpomalení reakčních časů a problémy s koncentrací. To sice nebude takový problém u lidí, kteří cvičí ve fitku, ale u sportovců, kteří se věnují např. fotbalu, tenisu či hokeji to může mít nepříznivé účinky na kvalitu sportovního výkonu. Tyto účinky jsou pozorovatelné zejména do 36 hodin po užití marihuany. Po tomto čase tyto negativní účinky zmizí. Pokud máš tedy den či dva před důležitým zápasem, raději se marihuaně vyhni.

Na druhé straně, marihuana pomáhá při usínání, a pokud máš za sebou těžký den či týden a tvé tělo potřebuje kvalitní regeneraci, může ti zlepšit kvalitu spánku a tím i dřívější zotavení do dalších tréninků.

Závěr

Co z toho plyne? V první řadě je třeba si uvědomit, že marihuana obsahuje psychoaktivní látky, které jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. V praxi je její negativní vliv na cvičení a růst svalové hmoty minimální, nicméně velice ráda podpoří vaše pohodlí a lenost.

1 comment
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

1 Comment

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa