728 x 90

Flowee.cz: Chcete už opravdu zhubnout? Tento výzkum vás bude zajímat!

Flowee.cz: Chcete už opravdu zhubnout? Tento výzkum vás bude zajímat!

Nový výzkum, jehož primárním cílem bylo potvrdit možný pozitivní účinek konopí na hustotu kostní tkáně, nečekaně přinesl další důkazy o tom, že uživatelé konopí jsou štíhlejší a fyzicky aktivnější než zbytek populace. Rýsuje se nový recept na štíhlou postavu? Autoři z Oregonského institutu pro zdraví a vědu se ve studii zaměřili na měření hustoty kostí u

Nový výzkum, jehož primárním cílem bylo potvrdit možný pozitivní účinek konopí na hustotu kostní tkáně, nečekaně přinesl další důkazy o tom, že uživatelé konopí jsou štíhlejší a fyzicky aktivnější než zbytek populace. Rýsuje se nový recept na štíhlou postavu?

Autoři z Oregonského institutu pro zdraví a vědu se ve studii zaměřili na měření hustoty kostí u dlouhodobých pravidelných konzumentů konopí, neboť kanabinoidy jsou jedním z činitelů ovlivňujících kostní buňky. Výzkumu se zúčastnilo 4743 respondentů ve věku mezi 20 a 59 lety, kteří byli rozděleni do čtyř skupin – častí uživatelé, občasní uživatelé, bývalí uživatelé a neuživatelé. Sice nebyla prokázána žádná souvislost mezi konopím a hustotou kostí, nicméně vedlejším produktem snahy vědců bylo zjištění, že jedinci užívající konopí více než pětkrát měsíčně měli nižší index tělesné hmotnosti (Body mass index – BMI) než ti, kteří ho nikdy nezkusili.

„U častých uživatelů byl průměrný BMI 26,7 kilogramu na metr výšky, u úplných abstinentů to bylo 28,4 kilogramu,“ uvádí se v závěru studie.

Tyto údaje jen potvrdily výsledky starších výzkumů z posledních zhruba pěti let. Ke stejnému závěru dospěla například studie, jejíž výsledky byly v loňském roce zveřejněny v magazínu Journal of Mental Health Policy and Economics. „Je poměrně rozšířenou pověrou, že kuřáci konopí mají po jeho užití zvýšený apetit, takže hodně jedí a tloustnou. Tento předpoklad ale nebyl výzkumem potvrzen – právě naopak,“ objasnila vedoucí výzkumu Isabelle C. Beulaygueová.

KONOPÍ ZŘEJMĚ POMÁHÁ I NA CUKROVKU

Jiná studie, publikovaná v American Journal of Medicine v roce 2013, zjistila u uživatelů konopí o 16 procent nižší hladinu inzulinu a také o 17 procent nižší míru odolnosti vůči inzulinu než u neuživatelů. Ještě o rok starší studie v British Medical Journal pak ukázala, že je u nich také výrazně menší riziko vzniku diabetu 2. typu.

Na současné úrovni poznání není jasné, proč jsou uživatelé konopí štíhlejší než abstinenti. Někteří lékaři a vědci přičítají tuto skutečnost na vrub schopnosti látek obsažených v konopí efektivně štěpit krevní cukry a tím předcházet přibývání na váze. K finálnímu potvrzení nebo vyvrácení tohoto předpokladu bude však třeba dalších výzkumů.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa