728 x 90

Nafukování konopné akciové bubliny dostává nový impuls

Nafukování konopné akciové bubliny dostává nový impuls

Jak poukazují třeba na Fool.com, „za méně než dva měsíce změní Kanada historii. Po debatách v parlamentu a slibech premiéra Justina Trudeaua se marihuana skutečně začne legálně prodávat v licencovaných lékárnách“.Tržby z tohoto prodeje by prý podle odhadů mohly dosáhnout až 5 miliarddolarů, nyní prodej konopí vytváří tržby kolem 200 milionů dolarů. Pokud něco rychle roste, či by mělo

Jak poukazují třeba na Fool.com, „za méně než dva měsíce změní Kanada historii. Po debatách v parlamentu a slibech premiéra Justina Trudeaua se marihuana skutečně začne legálně prodávat v licencovaných lékárnách“.Tržby z tohoto prodeje by prý podle odhadů mohly dosáhnout až 5 miliarddolarů, nyní prodej konopí vytváří tržby kolem 200 milionů dolarů. Pokud něco rychle roste, či by mělo růst, investoři se na to vrhnou jako vosy na med. A marihuanové společnosti nejsou výjimkou. Jenže tento příběh dostal nedávno onen další zajímavý obrat – na tyto společnosti se vrhají i…pivovary.

Už minulý rok v říjnu ohlásila Constellation Brands (vyrábí například Coronu) investici do téměř 10 % podílu v největší konopné firmě na trhu Canopy Growth. Nedávno pak CB koupila asi 152 milionů konvertibilního dluhu CG. A minulý týden obě firmy oznámily, že CB kupuje další akcie v objemu 3,81 miliard dolarů, což zvedne její podíl na necelých 40 % (a k tomu dostane warranty, tedy právo koupit další akcie).

CG pak oznámila, že již má dost výrobních kapacit a namísto toho hodlá nyní použít své zdroje na „strategické budování aktiv, které jí poskytnou globální dosah v téměř 30 státech“. Šéf firmy nedávno v této souvislosti hovořil o Kanadě, USA a některých rozvíjejících se trzích a také o budování značky. A možných nových produktech – třeba marihuanovém pivu. O něm mimochodem hovoří i Molson CoorsBrewing – ten oznámil, že buduje joint venture z Hydropothecary Corporation. A pokud se to vše zdá jako vzdálená fikce, tak Heineken (jeden z jeho dceřiných pivovarů) už prý něco takového nabízí pod názvem Hi-Fi Hops (nevím nakolik je to srovnatelné). Anheuser-Busch InBev zatím ústy svého šéfa říká, že situaci kolem marihuany „studuje, zatím jde stále o regulované odvětví a ve většině zemí jde o nelegální věc“.

V budoucnu tedy možná budeme jezdit v elektrických vozech, které od nás nebudou vyžadovat zásah do řízení a tudíž ani sledování toho, co se děje kolem. Tento volný čas tedy podle současného vývoje strávíme čučením do nějakého monitoru a popíjet k tomu možné budeme marihuanové pivo. A co budou dělat ti, kteří nyní marihuanové akcie nakupují? To záleží, zda tyto tituly překonají laťku, kterou jim trh vědomě, či nevědomě nastavuje. CG má nyní kapitalizaci 8,4 miliardy dolarů. Na ospravedlnění této částky by firma musela ročně a soustavně svým akcionářům generovat 1,7 miliardy dolarů (kvůli extrémně vysoké betě má akcie vysokou požadovanou návratnost).

V současné době ale firma nejenže negeneruje pozitivní volné cash flow (to, co jí zbude po investicích), ale v záporu je i na provozní úrovni. A ještě jedna věc k zamyšlení: Pokud by měla podobné cash flow marže, jako třeba na Anheuser-Busch, na generování oné 1,7 miliardy dolarů volného toku hotovosti by musela vytvářet více jak desetinásobné tržby. Tedy asi 17 miliard dolarů. Což zase implikuje obrovský růst celého trhu na velikost vysoko převyšující oněch 5 miliarddolarů zmíněných v úvodu. Jde o hrubé odhady a kalkulace, ale o nějaké skromnosti očekávání tu asi skutečně nemůže být řeč. Spíše se kolem vznášejí ony bubliny naplněné marihuanovým kouřem.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa