728 x 90

Víte něco o historii marihuany v San Francisku ?

Víte něco o historii marihuany v San Francisku ?

Rostlina konopí byla od objevení Nového světa až do roku 1937 pevnou součástí života většiny obyvatel Severní Ameriky – ať už jako oblíbené bylinné léčivo, nebo jako všestranně využitelná zemědělská plodina. Rasismus a první americké pokusy o zavedení prohibice První pokus o diskreditaci (tehdy ještě konopí) předvedli zástupci Spojených států na začátku první mezinárodní „protidrogové“

Rostlina konopí byla od objevení Nového světa až do roku 1937 pevnou součástí života většiny obyvatel Severní Ameriky – ať už jako oblíbené bylinné léčivo, nebo jako všestranně využitelná zemědělská plodina.

Rasismus a první americké pokusy o zavedení prohibice

První pokus o diskreditaci (tehdy ještě konopí) předvedli zástupci Spojených států na začátku první mezinárodní „protidrogové“ konference v belgickém Haagu, kdy se neočekávaně pokusili zařadit konopí mezi ostatní celosvětově zakazované substance.
Důvodem měl být údajný příliv barevných přistěhovalců z Mexika do oblastí kolem San Franciska, kteří kouřili vrchní části konopných rostlin a učili to prý i bílé. Většina ostatních zemí ale návrh nebrala vážně a nedoporučila ho do závěrečného ustanovení, a tak naštvaní američtí prohibicionisté odešli s prázdnou – prozatím.

Marihuanové šílenství příchází z jihu

Americký Kongres se tedy v prvních dvou desetiletích dvacátého století vyhnul přijetí zákonů proti konopí (na rozdíl třeba od opia nebo kokainu), protože většina zákonodárců zatím stále neznala žádnou marihuanu, ale pouze neškodnou a široce využitelnou rostlinu jménem konopí – tedy výše zmiňovaný hemp jako zemědělský produkt a cannabis jako léčivo.

Jinak tomu ale bylo v jižních státech, kde se od prvních let dvacátého století nový výraz marihuana zarýval do hlav obyčejných Američanů jako symbol všeho špatného, co s sebou imigranti přinášejí.

„Ve Spojených státech užívali pravidelně konopí jenom místní skupiny Mexičanů a afroamerických jazzových hudebníků v několika málo větších městech. Zejména až vlna mexických imigrantů v prvních desetiletích dvacátého století přinesla téma škodlivé drogy marihuany do širokého povědomí společnosti, což následně vedlo až k prohibici. Droga nejdříve pronikla do New Orleans a dalších jižních měst, načež se pomalu rozšířila na sever do více zabydlených oblastí. Postupně se začaly objevovat barvité příběhy a marihuana byla rázem zodpovědná za páchání násilných trestných činů a zkaženou morálku mládeže.“

V roce 1914 byl přijat historicky první protimarihuanový zákon v texaském El Pasu a od roku 1915 jej následovaly celé státy zejména na jihozápadě země – postupně Kalifornie, Utah, Texas a další.

Dalším a na dlouho posledním hřebíčkem do rakve se značnou měrou stává i neúspěšný experiment s prohibicí alkoholu z let 1920 až 1933. Celé to nakonec končí celonárodním americkém zákazem konopí v roce 1937, kdy většina zákonodárců vůbec netušila, že zakazují lékaři opěvovaný cannabis a u zemědělců oblíbený hemp.

Marihuana a její návrat

Městská čtvrť Haight-Ashbury District v San Francisku se stává synonymem protestu Vietnamské války a narozením hippie a protikulturních hnutí.

V lednu roku 1967 se zhruba 30 000 hipisáků z celé Ameriky sešlo v Golden Gate parku jako “doprovod za lásku”. Téhož roku se téměř 100 000 Hippie nadšenců z celé Ameriky přestěhovalo do San Francisca a centrem všeho byl Golden Gate park, ve kterém se organizovali různá setkání. Léto roku 1967 bylo léto lásky. San Francisco se stalo epicentrem Hippie revoluce, sexuální svobody, hudby, drog a marihuany.

Marihuana jako lék

Pozdní aktivisté jako Dennis Peron , stejně jako Brownie Mary Rathbun, se v 80. letech proslavují tím, že rozdávají marihuanu nemocným a umírajícím.

Lékařská marihuana jako hnutí začalo v 90. letech v San Francisku a jakožto celosvětově první křídla naděje na světě, se začíná zabývat léčbou tehdy nové choroby AIDS.

Celkově se marihuana pro léčebné účely stává legální v Californii a samozřejmě i v San Francisku až v roce 1996.

San Franciští aktivisté začínají podporovat lékárenské částečně nezákonné a později i legální prodeje marihuany pro zdravotní účely v roce 2000.

Tzv. dispenzeries čili lékárny vydávající nebo distribuující marihuanu začínají prodávat Cannabis pro rekreační účely až v roce 2018.

51 comments
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

51 Comments

 • RAP/DILM/HIP-HOP
  26. 8. 2019, 6:03

  … [Trackback]

  […] There you can find 59185 more Information to that Topic: hemphouse.cz/wp/2018/08/29/vite-neco-o-historii-marihuany-v-san-francisku/ […]

  REPLY
 • dang ky 188bet
  26. 8. 2019, 4:25

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: hemphouse.cz/wp/2018/08/29/vite-neco-o-historii-marihuany-v-san-francisku/ […]

  REPLY
 • metal prints
  25. 8. 2019, 14:57

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: hemphouse.cz/wp/2018/08/29/vite-neco-o-historii-marihuany-v-san-francisku/ […]

  REPLY
 • Performing arts
  24. 8. 2019, 10:48

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: hemphouse.cz/wp/2018/08/29/vite-neco-o-historii-marihuany-v-san-francisku/ […]

  REPLY
 • URL
  29. 7. 2019, 7:58

  … [Trackback]

  […] Informations on that Topic: hemphouse.cz/wp/2018/08/29/vite-neco-o-historii-marihuany-v-san-francisku/ […]

  REPLY

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa