728 x 90

Legalizace marihuany jako příležitost

Legalizace marihuany jako příležitost

Kanada začátkem června legalizovala marihuanu i pro „rekreační užití“. Stala se tak první zemí G7 s plně legalizovaným obchodem s konopím. A příležitosti se chopili nejen producenti a spotřebitelé. Zájem je i ze strany pojišťoven. Užívání drog a omamných látek je starší než lidstvo samo. Potíž je v přílišném užívání a v následné závislosti. V souvislosti s nadměrným užíváním drog se

Kanada začátkem června legalizovala marihuanu i pro „rekreační užití“. Stala se tak první zemí G7 s plně legalizovaným obchodem s konopím. A příležitosti se chopili nejen producenti a spotřebitelé. Zájem je i ze strany pojišťoven.

Užívání drog a omamných látek je starší než lidstvo samo. Potíž je v přílišném užívání a v následné závislosti. V souvislosti s nadměrným užíváním drog se zvyšuje též pravděpodobnost nejrůznějších onemocnění. Navíc jakmile se užívání drog příliš rozšíří, výrazně klesá produktivita společnosti a narůstá kriminalita. Proto se státy snaží užívání drog regulovat, zakazovat a trestat.

Každá společnost si ale vyvinula určité společenské drogy. V Evropě a v Severní Americe je to kupříkladu alkohol. Češi se scházejí v hospodě u piva, Jižní Moravu si nelze představit bez vinného sklípku a na Severní Moravě se návštěva neobejde bez domácí pálenky.

Jiné oblasti světa mají jiné společenské drogy. Na blízkém Východě a obecně v muslimském světě je velmi přísně regulován alkohol a běžná je i kompletní prohibice. Místo něj se lidé scházejí v kavárnách u tradiční šíši – vodní dýmky naplněné tabákovým produktem smíchaným s melasou – a popíjejí silný čaj či kávu.

V Tichomoří v čele s Papuou je jako společenská droga užíván betel, po kterém mají domorodci zářivě červený úsměv. A to včetně zubů, které ale pevně drží na svém místě. Vysokohorské oblasti Jižní Ameriky se zase neobejdou bez žvýkání listů koky.

Mezinárodní obchod umožnil dopravu drog a omamných látek ze zemí produkce do celého světa. A v tom nastává často problém. Dostane-li se k lidem bez zkušenosti s nějakou drogou její dodávka, jejich tělo reaguje jinak než organismus „tradičních uživatelů“. Příkladem je alkohol dovezený do Severní Ameriky v postkolumbovské době. A ani dnes Asiaté nedokáží držet krok s českými pijáky.

Drogový průmysl je jedním z rychle se rozvíjejících. Důvodem je nejen zájem „rekreačních uživatelů“, ale také farmaceutického průmyslu, který nejrůznější drogy a jejich výtažky užívá k léčebným účelům. A díky farmaceutickému průmyslu se také marihuana (ganja, tráva) postupně dostává z černé listiny státy zakázaných drog.

Legalizace marihuany

Legalizace marihuany probíhá postupně. Medicína ji již využívá k léčení či zmírnění závažných projevů nemocí typu Alzheimer či roztroušená skleróza, kožních onemocnění a mnoha dalších. I v českých lékárnách tak lze marihuanu (na lékařský předpis) koupit a několik společností ji již smí (pod přísnou kontrolou) pěstovat. Některé přípravky z konopí lze koupit zcela volně.

V Kanadě pojali legalizaci marihuany ve velkém stylu. Nejprve šla na řadu legalizace marihuany pro lékařské účely a letos v červnu byla schválena legalizace marihuany i pro rekreační účely. To přinese pozitiva i pro celou ekonomiku – podle společnosti Deliotte přinese marihuana obchod v objemu 6 mld. USD, z nichž 4,3 mld. USD představuje rekreační užití konopí. A to přinese pochopitelně i patřičné příjmy do státního rozpočtu.

Kompletní legalizace marihuany ovšem neznamená zcela volný obchod. Naopak regulace bude velmi přísná. Ostatně i obchod s alkoholem a tabákovými výrobky, v západním světě legálními drogami, je nejen striktně regulován, ale i řádně zdaněn spotřební daní.

Marihuana v Kanadě může být prodávána jen s omezeným brandingem, se žlutým zdravotním varováním a s červeným označením, že produkt obsahuje marihuanu, a s obsahem THC – účinnou látkou marihuany. Zároveň lidé budou moci u sebe mít maximálně 30 g. Při větším množství bude hrozit až 5 let vězení.

A řídit pod vlivem marihuany se již vůbec nevyplatí. Při prvním přistižení bude řidič postižen pokutou v minimální výši 1 000 CAD a při druhém vězením minimálně na jeden měsíc a při třetím na minimálně 120 dní.

Uvolněno je v Kanadě i domácí pěstování marihuany. V tomto směru ovšem některé provincie plánují zákaz na provinční úrovni.

Zdroj:investujeme.cz

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa