728 x 90

V Kanadě si konečně mohou beztrestně ubalit jointa, marihuana je legální

V Kanadě si konečně mohou beztrestně ubalit jointa, marihuana je legální

V Kanadě dnes vstoupil v platnost zákon legalizující rekreační používání marihuany. Lidé ji mohou zakoupit v obchodech, objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí a nosit u sebe až 30 gramů této měkké drogy. V zemi budou ale nadále platit ohledně marihuany určitá omezení. Kanadský parlament zlegalizoval kouření marihuany v červnu tohoto roku. Zákonodárci

V Kanadě dnes vstoupil v platnost zákon legalizující rekreační používání marihuany. Lidé ji mohou zakoupit v obchodech, objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí a nosit u sebe až 30 gramů této měkké drogy. V zemi budou ale nadále platit ohledně marihuany určitá omezení.

Kanadský parlament zlegalizoval kouření marihuany v červnu tohoto roku. Zákonodárci tím otevřeli cestu ke svobodné spotřebě a výrobě konopí a Kanada se tak stala první zemí ze skupiny G7, která ji povoluje. Rekreační užívání konopí dříve legalizovaly také některé státy USA nebo Uruguay, která rekreační spotřebu marihuany legalizovala jako první země na světě.

Čtěte také: Kanada zlegalizovala marihuanu: Zkušenosti odjinud varují. Černý trh stejně nezmizí

Pravidla pro prodej a kouření se mohou v jednotlivých provinciích Kanady lišit. Dospělí budou smět mít při sobě na veřejnosti až 30 gramů konopí.

Věková hranice byla federálně stanovena na 18 let, některá území ji však zvýšila na 19 let. Provincie jsou oprávněny zavést i další omezení, například pokud jde o místa, kde se marihuana smí kouřit.

Jídlo a potraviny z konopí či s konopím nebudou okamžitě dostupné, ale až po roce od vstupu zákona v platnost. Lhůtu hodlá vláda využít k vypracování specifických pravidel pro tyto výrobky.

Marihuana jako lék

Na mezinárodní úrovni byl obchod s marihuanou a hašišem poprvé omezen revizí Mezinárodní konvence o opiu z roku 1925. Zpřísnění přinesla Jednotná konvence o omamných látkách z roku 1961. V řadě evropských zemí včetně Česka, Německa, Itálie či Francie byla marihuana legalizována pro lékařské účely. V některých zemích je marihuana ilegální, ale tolerovaná, například v Albánii, Barmě, na Kostarice či v Dánsku. Za drogu údajně není marihuana považována v Severní Koreji, kde se beztrestně kouří.

Zároveň budou i nadále platit jistá omezení. Vláda kupříkladu nařídila, že balení marihuany musí být opatřeno varováním před zdravotními následky, či zakázala reklamu zaměřenou na mladé lidi.

Povoleno je do 30 gramů

Bude také nezákonné vlastnit více než 30 gramů drogy, pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost, anebo si drogu kupovat u neoprávněného dealera. Tresty budou přísné. Například až 14 let ve vězení hrozí za prodej drogy nezletilým. Kritici už tvrdí, že tresty jsou nepřiměřeně tvrdé oproti postihu za prodej alkoholu nezletilcům, dodala BBC.

Zlegalizováním marihuany skončil zákaz, který v Kanadě platil od roku 1923. Využití konopí pro lékařské účely bylo v zemi povoleno v roce 2001.

V Česku Nejvyšší soud stanovil, jaké množství drog má policie a justice považovat za větší než malé a tedy už za trestný čin. Například držení maximálně 10 gramů marihuany je bráno jako přestupek, větší množství už jako trestný čin.

1 comment
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

1 Comment

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa