728 x 90

Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci

Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci

Legalizace marihuany v Kanadě nastolila otázku pro mnoho firem, jaké množství vykouřeného konopí je ještě přijatelné pro to, aby zaměstnanec podával spolehlivé výkony. V naprosté většině případů ale příznivci „trávy“ uslyší, že v práci se marihuana konzumovat nebude. Kanada legalizovala prodej a držení marihuany 17. října. Od té doby si může každý dospělý Kanaďan starší

Legalizace marihuany v Kanadě nastolila otázku pro mnoho firem, jaké množství vykouřeného konopí je ještě přijatelné pro to, aby zaměstnanec podával spolehlivé výkony. V naprosté většině případů ale příznivci „trávy“ uslyší, že v práci se marihuana konzumovat nebude.

Kanada legalizovala prodej a držení marihuany 17. října. Od té doby si může každý dospělý Kanaďan starší 18 let koupit konopí, u sebe může mít maximálně 30 gramů marihuany. Pro zaměstnavatele a manažery firem vyvstala otázka, jak se k legalizaci měkké drogy postavit.

Čtěte také: V Kanadě jde po legalizaci marihuana na dračku, servery jsou zahlcené

Stanovení „bezpečné dávky“ u konopí je obtížné, tvrdí advokát Mario Torres, který se specializuje na pracovní právo u firmy Brazeau Seller Law v Ottawě. Lidé většinou vědí, co s nimi udělá jedno pivo nebo „panák“ tvrdého alkoholu. U vykouřeného jointa trávy to je něco jiného, záleží na obsahu látky THC i na momentální kondici a náladě uživatele.

Ve firmách, kde je bezpečnost prioritou, jsou vnitřní směrnice neúprosné. Letecké společnosti vyžadují, aby většina jejich zaměstnanců nekonzumovala marihuanu ani mimo službu. U kancelářských pozic se očekává, že je zaměstnanec dostatečně soustředěný, aby práci mohl vykonávat. Pokud nemáte lékařský předpis, že musíte marihuanu užívat ze zdravotních důvodů, nebývá na pracovišti tolerována, uvedl server Quartz.

Například jedna z kanadských televizních společností uvádí, že konopí bude vnímáno stejně jako jakákoliv jiná droga nebo alkohol na pracovišti, který způsobuje snížení schopnosti vykonávat práci. Zaměstnancům je také zakázáno, aby konopí v práci předávali nebo prodávali kolegům.

Na druhou stranu není jasné, jak bude nadřízený postupovat, pokud si bude myslet, že zaměstnanec je v práci zkouřený. Torres na to nemá jednoznačnou odpověď, protože testování na přítomnost drog v zaměstnání se v Kanadě považuje za porušení lidských práv. Zaměstnanci by s tím museli dopředu písemně souhlasit. Zaměstnavatel má naopak právo si smluvně zajistit na pracovišti bezpečnost.

Ve většině případů budou zaměstnavatelé postupovat stejně jako při podezření, že zaměstnanec v práci pije alkohol nebo přišel do práce v podnapilém stavu. Torres doporučuje manažerům, aby člověku, který je cítit marihuanou, nabídli pomoc, případně volno. Pokud by se problém opakoval, mohou přistoupit k postihům či ukončení pracovní smlouvy.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa