728 x 90

Kanadská konopná mánie aneb investoři se probouzí z marihuanové kocoviny

Kanadská konopná mánie aneb investoři se probouzí z marihuanové kocoviny

V půli října se zlegalizovalo rekreační užívání marihuany v Kanadě. Díky tomu výrazně vzrostla i popularita investic do společností navázaných na tento sektor. Jde o skutečně perspektivní obor, nebo spíše bublinu? Časy se mění. Zatímco dříve byla marihuana (respektive konopí) společensky absolutně neakceptovatelná a její uživatelé trpěli silnými represemi, dnes je její rekreační užívání legální

V půli října se zlegalizovalo rekreační užívání marihuany v Kanadě. Díky tomu výrazně vzrostla i popularita investic do společností navázaných na tento sektor. Jde o skutečně perspektivní obor, nebo spíše bublinu?

Časy se mění. Zatímco dříve byla marihuana (respektive konopí) společensky absolutně neakceptovatelná a její uživatelé trpěli silnými represemi, dnes je její rekreační užívání legální v devíti státech USA. Navíc pro zdravotní účely je tato rostlina povolená dokonce ve více než polovině Spojených států.

Čtěte také: Akcie se čtyřnásobným jednodenním růstem ceny a zbytečně zahazovaná šance

Významným dnem pro příznivce této drogy byl 17. říjen, kdy se zlegalizovalo její užívání v Kanadě. To nezůstalo bez povšimnutí investorů, kteří ohledně firem navázaných na konopí hýří velkým optimismem.

To ostatně dokumentuje i nárůst North American Marijuana indexu, který jen za uplynulých 12 měsíců, i přes výrazný pokles z posledních dní, posílil o bezmála 100 procent.

GRAF: Vývoj indexu North America Marihuana Index
Od začátku března 2017 do konce října 2018, v bodech


Nezpochybnitelným faktem je, že trh s konopnými produkty bude narůstat.

Pravidelní Kanaďané

Již nyní je však penetrace trhu v některých zemích značná. Například podle dostupných statistik z Kanady má 42,5 procenta tamních obyvatel zkušenost s kouřením marihuany a 16 procenta Kanaďanů ji rekreačně v posledních 3 měsících užívalo.

Mezi mladými lidmi pocházejícími ze země javorového listu lze dokonce za pravidelné uživatele označit cirka třetinu z nich.

GRAF: Vývoj spotřeby marihuany v Kanadě
Počet lidí, kteří denně užívají marihuanu, od roku 1990 do roku 2016.

Jen v rámci Kanady by měl objem trhu rekreačního konopí vyrůst do roku 2020 na 7 až 8 miliard dolarů (USD).

Velikost ilegálního trhu byla přitom doposud odhadována na cirka 5 miliard dolarů, z čehož plyne, že se očekává příliv nových uživatelů. Ten však nebude nijak dramatický.

V Kanadě i dalších zemích se totiž nad užíváním marihuany zavírají oči a kdo chce, dokáže si drogu poměrně jednoduše obstarat již nyní.

Nelegální trh i po legalizaci zůstane

K vymýcení černého trhu společně s legalizací v žádném případě nedojde. Důvodem je zejména cena, která bude díky daním u legálních konopných produktů vyšší než na černém trhu.

GRAF: Vývoj výdajů Kanaďanů na užívání marihuany
Jde o odhadovaný objem výdajů na spotřebu konopí legální i nelegální cestou. Od roku 1961 do roku 2017, v mil. kanadských dolarů (1 CAD = 0,76 USD).

Jde o ekvivalent trhu s alkoholem, který známe i u nás. Řada domácností pokoutně vyrábí destiláty či nakupuje na černém trhu z důvodu vysokého zatížení alkoholu spotřební daní.

K částečnému potlačení ilegálního trhu však jistě dojde, což je ze společenského hlediska jen dobře. Zároveň bude pod kontrolou i kvalita drogy, to je i kvůli omezení negativního dopadu na zdraví jednoznačně plus.

Investoři nešetří nadšením

Navzdory mnoha rizikům jsou investoři velmi optimističtí a věští konopnému byznysu hvězdnou budoucnost. Do roku 2024 by se globální tržby navázané na konopné produkty měly oproti dnešku ztrojnásobit na 70 miliard dolarů (USD).

Největší optimisté dokonce hovoří o tom, že by mohly ve stejném období narůst až na 150 miliard dolarů.

Pochopitelně záleží na tom, jestli bude užívání marihuany pro rekreační účely povoleno i v dalších vyspělých zemích. Nabízí se využít tohoto trendu a investovat do firem navázaných na tento sektor, jedná se však o velmi nejistou sázku.

Američané více regulují

Firmy působící v oboru konopí jsou například v USA tlačeny ke zdi vysokým zdaněním a omezeným přístupem ke kapitálu. Banky se totiž do financování takového podnikání nehrnou kvůli obavám ze žalob od regulátora.

Navíc hrozí, že masivní investice do produkčních kapacit povedou k převisu nabídky na trhu, což se negativně projeví na ceně.

Jednou z klíčových otázek například je, zda na trhu marihuany dojde k vytvoření silných obchodních značek podobně jako u alkoholu či tabákových výrobků.

Díky silné značce se totiž například cigarety Marlboro mohou prodávat s vysokou marží a tím pádem lze generovat nadprůměrné zisky pro akcionáře. Naopak pokud by se konopí stalo komoditním produktem, zákazníci by příliš mezi jednotlivými značkami nerozlišovali, čímž by se výrazně snížila ziskovost v rámci odvětví.

Konopí v zajetí spekulantů

Řada růstových investorů již dříve vsadila na to, že k povolení rekreačního užívání marihuany v Kanadě dojde, což jim vyšlo.

Jen několik dní po legalizaci však evidentně proběhl výběr zisků. Šlo však spíše o korekci způsobenou psychologií investorů, která pohled na věc v zásadě nemění, stále panuje přílišný optimismus spojený s vysokou valuací některých společností.

Na trhu se pohybuje nadále řada spekulativních investorů, tudíž velké výkyvy kurzů akcií jednotlivých společností jsou na denním pořádku. Konopné firmy se tak obchodují spíše podle měnícího se očekávání a sentimentu trhu než na základě hmatatelných fundamentů.

Největší firmou odvětví je nováček Tilray

Tabulka níže zobrazuje největší hráče na trhu s konopím v Kanadě. Velká část těchto firem je nově vzniklých, jejich tržby jsou nízké, naopak historické ztráty relativně vysoké. To je však pro malé rostoucí společnosti typické.

TABULKA: Hlavní hráči na trhu s konopím v Kanadě

Do očí nejvíce bijící je společnost Tilray, která se zabývá výzkumem, zpracováním, výrobou a distribucí léčiv založených na látkách obsažených v konopí. Firma vstoupila na burzu teprve v červenci, od té doby přitom zhodnotila o více než 300 procent.

Zarážející je zejména valuace na úrovni 310násobku tržeb, firma totiž za poslední rok vygenerovala na výnosech pouhých 28 milionů dolarů, oceněna je přitom na 8,4 miliard dolarů (USD), tedy přibližně na úrovni dvou třetin hodnoty vlastního kapitálu tuzemské energetiky ČEZ.

Důvodem takového ocenění je mimo jiné to, že počet obchodovaných akcií Tilray na burze je jen omezený. Tzv. free float (tedy poměr obchodovaných akcií k celkovému počtu vydaných akcií) dosahuje nyní zhruba 20 procent. To ztěžuje situaci například spekulantům na pokles, neboť akcie je obtížné si vypůjčit.

Problém může nastat ve chvíli, kdy se zbývající akcie budou moci dostat na trh. Privátní investoři je budou smět prodat v průběhu ledna příštího roku, kdy by se na trhu mohlo objevit až 66 milionů dalších akcií.

Rostoucí poptávka vs. riziko

Je pravdou, že poptávka po marihuaně a produktech založených na konopí bude v budoucnu růst, nicméně investice do společností zainteresovaných v těchto oborech je extrémně rizikovou sázkou.

Pokud se totiž optimistické očekávání ohledně velikosti poptávky nenaplní, budeme svědky prudkého propadu ocenění těchto společností. Zároveň je možné, že se konopné produkty postupně stanou komoditou, kde může být prostor pro dosahování vysokých marží omezený.

Komoditní byznysy jsou navíc cyklického charakteru, kdy převis poptávky střídá převis nabídky a tím pádem si zaslouží nižší valuace než jiná stabilnější odvětví.

Druhá dot-com bublina?

Současná situace okolo konopných firem je často přirovnávána k dot-com bublině ve Spojených státech koncem 90. let minulého století, kdy byli investoři uchváceni možnostmi využití internetu. Ten se nakonec pevně zakořenil v životech nás všech.

Investoři však byli tehdy v době jeho nástupu až příliš optimističtí a zaznamenali v průběhu splasknutí akciové bubliny obrovské ztráty. Podobná situace zdá se právě nyní nastává u velkých kanadských konopných firem.

1 comment
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

1 Comment

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa