728 x 90

Americký odpůrce konopí rezignoval, akcie marihuany rostou

Americký odpůrce konopí rezignoval, akcie marihuany rostou

Po středečním odchodu ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse znovu vzrostla hodnota akcií velkých firem, které se specializují na pěstovaní a kultivaci marihuany. Sessions se totiž projevoval jako silný odpůrce legalizace konopí. Největší nárůst hodnoty akcií zaznamenala kanadská společnost Tilray, která po hodině obchodování na americké burze vzrostla o 30 %. Další velké firmy, jako třeba Canopy Growth

Po středečním odchodu ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse znovu vzrostla hodnota akcií velkých firem, které se specializují na pěstovaní a kultivaci marihuany. Sessions se totiž projevoval jako silný odpůrce legalizace konopí.

Největší nárůst hodnoty akcií zaznamenala kanadská společnost Tilray, která po hodině obchodování na americké burze vzrostla o 30 %. Další velké firmy, jako třeba Canopy Growth nebo Aurora Cannabis, si za stejnou dobu připsaly v průměru mezi osmi a devíti procenty.„Akcie marihuanových firem budou dnes večer slavit a tancovat, jako kdyby byl rok 1999. To všechno díky vyhození Sessionse,“ řekl televizi CBSJeff Carbone, společník v konzultační firmě Cornerstone Wealth.

Čtěte také: Kanadská konopná mánie aneb investoři se probouzí z marihuanové kocoviny

Odstoupení Sessionse si vyžádal prezident Donald Trump, který ho více než rok kritizuje za postup ve vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby (více v článku Ministr spravedlnosti USA opustil úřad, k rezignaci ho vyzval Trump)

Největší nepřítel marihuany

Loni v lednu zrušil Sessions zákon, který umožňoval státům rozhodovat se v oblasti marihuany bez vlivu federální vlády. Analytik agentury BloombergKen Shea Sessionse dokonce označil za největšího nepřítele marihuany ve vládě.

„ Zpráva o odstoupení generálního prokurátora J. Sessionse, republikánského senátora, je nepochybně osobní prohrou. Pro mnohé příznivce uvolnění konopí do volného trhu je to však zpráva velmi příznivá,“ sdělil iDNES.cz Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum.

„Sessions ostře vystupoval proti konopnému byznysu a legalizaci užití marihuany, což bylo zcela v konsensu s jeho předchozími politickými postoji,“ vysvětlil.

Podle Dvořáka však nejsou velké oslavy na místě. „Rezignace leadera antikonopné kampaně je pouze dočasným vítězstvím; pro penetraci společnosti je potřeba výraznějších změn, než je jeden muž odcházející z vrcholné politiky,“ řekl.

„Lze očekávat, že etická problematika marihuany pro osobní užití, se vyřeší sama časem, odchodem starší generace politiků a příchodem dnešních třicátníků a čtyřicátníků, kteří nemají tak vyostřené postoje a akceptují širší rozměr využití THC, než jen pro jeho halucinogenní účinky,“ dodal.

Akcie ovlivnil i Michigan
Hodnota akcií však vzrostla už před odchodem Sessionse. Ve úterý totiž stát Michigan legalizoval rekreační užívání marihuany a stát Missouri umožnil jeho užívání v lékařství. To podle televize CNBCinvestory povzbudilo ještě před ohlášením odchodu ministra spravedlnosti.

Agentura Bloomberg odhaduje, že se za letošní rok v USA prodala a ještě prodá marihuana v celkové hodnotě přibližně 250 miliard korun. To i přesto, že je na federální úrovni stále ještě nelegální i pro léčebné účely.

Kanada v konopném byznyse vede

Kanada svého jižního souseda v legalizaci marihuany předběhla. Díky tomu přitáhla mnoho amerických společností, které ve Spojených státech prozatím nemohou operovat na národní úrovni, a tak se v tomto odvětví rychledostala na špici.

Michigan se stal desátým státem USA, který konopí úplně legalizoval. Dalších deset států pak umožňuje jeho využití v medicíně. Pokud by se k nim přidaly ještě další dva, mělo by přístup k léčebné marihuaně 70 % obyvatel Spojených států, tvrdí Bloomberg.

V České republice je od roku 2013 marihuana povolena pro léčebné účely na předpis. Pirátská strana se pak ve Sněmovně snaží získat podporu pro návrh zákona, který by umožnil pro osobní účely pěstovat pět konopných rostlin (o návrhu jsme již psali).

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa