728 x 90

Tyden.cz: Pěstuje konopí, protože pomáhá jeho dceři. To potvrzují i lékaři

Tyden.cz: Pěstuje konopí, protože pomáhá jeho dceři. To potvrzují i lékaři

Léčebné konopí pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, jeho pozitivní účinky potvrzují i samotní lékaři. Přesto si řada pacientů musí konopí obstarávat nezákonně. Na zvláštní předpis sice v lékárně seženou určité množství, to však nevychází levně. Zprávu přinesl server Aktuálně.cz. Dcera Martina trpí několik let roztroušenou sklerózou, která je v pokročilém stadiu. Právě konopí jí ulevuje od

Léčebné konopí pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, jeho pozitivní účinky potvrzují i samotní lékaři. Přesto si řada pacientů musí konopí obstarávat nezákonně. Na zvláštní předpis sice v lékárně seženou určité množství, to však nevychází levně. Zprávu přinesl server Aktuálně.cz.

Dcera Martina trpí několik let roztroušenou sklerózou, která je v pokročilém stadiu. Právě konopí jí ulevuje od bolesti, a tak její otec Zdeněk Majzlík pěstuje rostlinu ve velkém: každý rok vyjde sklizeň zhruba na 2200 jointů.

“Potřebuje silné dávky, zhruba sto osmdesát až dvě stě gramů měsíčně. Menší dávky jí nezabírají,” uvedl pro server Aktuálně otec. “Byl jsem vždycky zuřivým odpůrcem drog, i těch takzvaně měkkých. Dokud jsem na vlastní oči neviděl, jak konopí dceři pomáhá,” dodal.

Čtěte také: Pět rostlin konopí na osobu. Piráti předkládají návrh na legální pěstování

Užívání konopí doporučili jeho dceři samotní neurologové. Lékaři totiž obecně vědí, že rostlina má pozitivní účinky nejen u roztroušené sklerózy, ale třeba i u degenerativních změn kloubů, páteře nebo při pásovém oparu.

“Některým pacientům už nezabírají ani silné dávky návykových látek. Od bolesti jim pomohlo právě léčivé konopí,” potvrdil lékař Štěpán Bejvančický z ambulance pro léčbu bolesti, který dostal v říjnu povolení k předepisování konopí.

Jenomže obstarat si konopí v lékárně na zvláštní recept nevychází zrovna levně. Za doporučené dávky zaplatí pacient průměrně dva tisíce měsíčně. Dcera pana Majzlíka by podle svých dávek platila dokonce o tisícovku více. Pojišťovny nehradí ani korunu. “Nejsou k dispozici relevantní klinické studie, které by prokazovaly účinnost konopí pro léčebné použití,” argumentuje revizní lékařka Veřejné zdravotní pojišťovny.

Neefektivní návrh zákona

Pirátská strana navrhuje zákon, podle něhož by měli lidé právo pěstovat doma až pět rostlin konopí. Tento návrh zákona ale nepřijde lékařům jako ideální řešení.

“Vytváří skupinu lidí, která bude mít automaticky povolení k nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Někomu dovolíte vypěstovat pět rostlin a mít doma jeden a čtvrt kilogramu sušiny, ale třeba analytická laboratoř na nakládání s několika desítkami gramů konopí ročně bude i nadále potřebovat přísně kontrolované a administrativně i profesně náročné povolení. Vznikají tím nerovnosti,” sdělil lékař Pavel Kubů z Mezinárodního institutu pro konopí.

Problém tkví i v dávkování konopí, správné množství totiž pacienti podle lékařů těžko odhadnou. “Pacient si doma bude těžko ordinovat přesné množství konopí. Byl bych spíš pro to, aby se pacientům na konopí doplácelo od pojišťovny,” uvedl pražský neurolog Evžen Nešpor.

“Koláček s konopím upečený doma bezpochyby účinek mít bude. Problém je ale s dávkováním. Asi obtížně vyměříte do pečiva množství účinné látky jako v lékárně. Může být i problém s kvalitou konopí – plísně, těžké kovy a podobně,” doplnila neuroložka Michaela Balatková ze Sokolova.

V současné době je v Česku jen 58 lékařů, kteří mohou léčebné konopí svým pacientům předepsat. Přitom lidí, kteří tento způsob léčby využívají, je stále více. Podle výzkumu Národního monitorovacího střediska použilo v posledním roce konopí na léčbu některých ze zdravotních problémů zhruba osm set tisíc Čechů, uvádí server Aktuálně.cz.

1 comment
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

1 Comment

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa