728 x 90

Mladoboleslavsko: Legalizace marihuany? Odpor i shovívavost

Mladoboleslavsko: Legalizace marihuany? Odpor i shovívavost

Mladoboleslavsko /ANKETA/ – Legalizace rekreačního užívání marihuany je jedním témat, která se občas mihnou v politických debatách, jinak ale nebývají běžně na pořadu dne. Nějaký názor na tuto problematiku má ovšem takřka každý, ať už jde o politiky, laiky, skalní odpůrce nebo aktivní uživatele marihuany. Argumentuje se svobodnou volbou, ekonomickým ziskem, potenciálními benefity i riziky užívání nebo nerovnocenným

Mladoboleslavsko /ANKETA/ – Legalizace rekreačního užívání marihuany je jedním témat, která se občas mihnou v politických debatách, jinak ale nebývají běžně na pořadu dne. Nějaký názor na tuto problematiku má ovšem takřka každý, ať už jde o politiky, laiky, skalní odpůrce nebo aktivní uživatele marihuany. Argumentuje se svobodnou volbou, ekonomickým ziskem, potenciálními benefity i riziky užívání nebo nerovnocenným přístupem zákona k alkoholu ve srovnání s konopím.

„Nevidím důvod kriminalizovat marihuanu v okamžiku, kdy se současně toleruje konzumace alkoholu, a to říkám jako člověk, který marihuaně moc neholduje a naopak se raději s mírou napije,“ míní sedmadvacetiletý Lukáš Polesný z Mladé Boleslavi. „Ale určitě se nestavím do tábora těch, kdo ji mají za všelék. Většinou jde podle mě o ty, kdo dělají ze své neřesti přednost, a ještě by za to chtěli poplácat po zádech. V rekreačním, nikoli léčebném užívání žádné zvláštní benefity nevidím, ale nevidím ani natolik vážné zápory, aby to ospravedlňovalo nějaké zákonné represe samozřejmě kromě případů řízení pod vlivem,“ říká. „Za sebe bych tedy řekl legalizaci ano, ale danit jako alkohol, ať z toho alespoň něco je,“ míní Lukáš Polesný.

Zmíněného posvěcení neřesti v případě legalizace rekreačního užívání se obává i Renata Nekolová, zakladatelka Linky důvěry SOS v Mladé Boleslavi, která se s náruživými konzumenty marihuany setkala při svém povolání mnohokrát. „Vím, že odborníci nejsou často v této otázce zajedno, ale pokud jsem mohla pozorovat ze své terapeutické praxe, může být marihuana u lidí, kteří k tomu mají předpoklady, spouštěčem různých duševních poruch. Kromě toho může u někoho položit i základ k užívání tvrdších drog, ačkoli to pravidlem být nemusí,“ míní. „Velká pozitiva v jejím rekreačním užívání nicméně nevidím a k její legalizaci bych se osobně neklonila,“ uzavírá.

Náměstek primátora Daniel Marek nezastává v této otázce vyhraněný postoj, ale rekreační užití marihuany by spíše nekriminalizoval. „V každém případě bych ale nabádal ke střídmosti a opatrnosti. Stále jde přeci jen o drogu, byť lehčí, jež má i svá rizika a která už vůbec nepatří například za volant,“ uvádí. „V nějakém omezeném množství by se marihuana mohla prodávat v lékárnách i specializovaných obchodech, ale takové zboží by pak muselo odpovídat pravidlům a mělo by být i patřičně daněno,“ říká a dodává, že v případě prodeje by povolená věková hranice rozhodně neměla být nižší než osmnáct let.

V celkovém srovnání respondentů napříč Středočeským krajem pak vychází 58 procent hlasů ve prospěch legalizace, proti je 42 procent dotázaných.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa