728 x 90

Fxstreet.cz: Investice do akcií výrobců konopí

Fxstreet.cz: Investice do akcií výrobců konopí

Začněme vtipem: Představte si obchodníky spěchající na burze sem a tam. Každý z nich má ve svých rukou tři mobilní telefony. Všichni křičí: “Kup! Prodej! Pět dolů!” Najednou obchodník ztichne a dívá se z okna. Je zima, svět je bílý a leskne se. “Lidi, podívejte”, říká, “padá sníh.” Hala na chvíli ztichne a pak někdo

Začněme vtipem: Představte si obchodníky spěchající na burze sem a tam. Každý z nich má ve svých rukou tři mobilní telefony. Všichni křičí: “Kup! Prodej! Pět dolů!” Najednou obchodník ztichne a dívá se z okna. Je zima, svět je bílý a leskne se. “Lidi, podívejte”, říká, “padá sníh.” Hala na chvíli ztichne a pak někdo zakřičí: “Prodávejte!”

Poté, co byla v roce 2018 v Kanadě legalizována marihuana (konopí), se obchodníci chovali jako ve výše uvedeném vtipu, pouze místo prodeje nakupovali a konverzace mohla probíhat následovně:

Čím se tato společnost zabývá?

“Konopí.”

“Kupujte!”

Například akcie kanadské konopné společnosti Tilray (NASDAQ: TLRY) vzrostly z 25 na 200 USD za jeden měsíc. Nikoho nezajímalo, o jakou společnost jde, pokud vytvořila zisk nebo pro něj měla alespoň nějaké perspektivy. “Roste – kupujeme”. Toto chování davu je vhodné například pro obchodní strategii Pumd and Dump.

Dlouhodobé investování však vyžaduje jiný přístup. Když se „prach usadil“ a investoři se podrobně podívali na akcie, které koupili, ukázalo se, že finanční výkonnost společnosti neodpovídala ceně akcií. Výsledkem bylo, že cena akcií společnosti Tilray směřovala dolů a v listopadu 2020 se obchoduje pod 10 USD za akcii.

Konopný rozmach zasáhl všechny společnosti působící v tomto odvětví. Zpočátku akcie rostly na čistých emocích a nadměrném optimismu, zatímco nyní investoři s větší péčí odhadují potenciál toho, co nakupují.

Očekávaný růst trhu s konopím

Očekává se, že trh s konopím poroste. Podle zprávy společnosti Grand View Research, Inc., dosáhne trh s legální marihuanou do roku 2027 objemu 73,6 miliard USD. Legalizace konopí pro lékařské i rekreační účely zvýší poptávku na trhu. Očekává se také rychlý růst trhu s kuřáckými výrobky na bázi marihuany.

Farmaceutické užívání marihuany umožňuje, aby lékařský segment zabral 71% celkových příjmů tohoto sektoru. Konopí je schváleno k léčbě tak závažných onemocnění, jako je rakovina, artritida, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a další neurologická onemocnění.

Legalizace konopí v USA

V roce 2020 akcie společností pracujících s konopím dá se říct hybernovaly. Jejich akcie se obchodovaly v malých cenových rozpětích u svých minim a neočekávala se žádná výraznější akce. Ceny akcií však rozrušily prezidentské volby.

Zvolený prezident Joe Biden podporuje legalizaci marihuany po celé zemi. Ve výsledku se generální ředitelé konopných společností do značné míry spoléhali na brzké schválení zákonů, umožňujících širší využití tohoto produktu v USA. A jejich naděje se naplnily.

4. prosince schválila Sněmovna reprezentantů návrh zákona, kterým se ruší federální zákaz konopí.

OSN vyloučila konopí ze seznamu nebezpečných drog

Ať už je to náhoda nebo ne, dva dny před hlasováním v Kongresu USA, hlasovala Komise OSN pro vyloučení konopí užívaného pro lékařské účely ze seznamu nebezpečných drog. Převaha hlasů byla malá: z 53 členských zemí hlasovalo 27 „pro“, 25 „proti“ a jedna země se hlasování zdržela.

Tato událost nebude mít za následek okamžité zmírnění mezinárodních kontrolních opatření nad marihuanou. Je stále na každé zemi, zda legalizuje marihuanu na svém území, avšak díky tomu došlo k nastartování tohoto trendu.

Jaký je výsledek?

Americký prezident Joe Biden podporuje legalizaci marihuany v zemi, což znamená, že trh má potenciál růst.

OSN vyloučila konopí ze seznamu nebezpečných drog. Ostatní země proto mohou na svém území také legalizovat produkty založené na marihuaně. To znamená, že mezinárodní trh s konopím také může růst. Nyní je potřeba najít, kdo z tohoto růstu bude mít příjmy.

Nabízí se například společnost, která poskytuje služby producentům konopí.

Innovative Industrial Properties

Innovative Industrial Properties, Inc. (NYSE: IIPR) je investiční fond, který vlastní a pronajímá specializované průmyslové nemovitosti. Společnost se specializuje zejména na nákup, výstavbu, správu a pronájem nemovitostí nezbytných pro pěstování marihuany.

Na rozdíl od producentů marihuany je Innovative Industrial Properties ziskovou společností (ve druhém čtvrtletí dosáhl její čistý zisk 19,2 mil. USD). Výplata dividend této společnosti činí 3% ročně. Od roku 2018, kdy byla v Kanadě legalizována marihuana, akcie Innovative Industrial Properties rostou. Vzrostly z 12 na 160 USD za akcii a obchodují se na burze blízko svých historických maxim.

Innovative Industrial Properties sídlí v USA. Legalizace marihuany na federální úrovni by mohla vést ke zvýšení poptávky po průmyslových nemovitostech společnosti.

Výrobci marihuany

Pojďme se teď podívat na ty, kteří přímo vyrábějí a prodávají marihuanu.

Tento segment je velký. Vybrali jsme tři společnosti s největší kapitalizací.

Canopy Growth Corporation

Lídrem v oblasti kapitalizace je společnost Canopy Growth Corporation (NASDAQ: CGC). Pro vstup na americký trh utratila tato společnost 300 milionů USD za získání práva na nákup konopné společnosti Acreage Holdings Inc.

Ve skutečnosti ke sloučení s Acreage ještě nedošlo, protože Canopy Growth čekala na výsledky hlasování o zákazu marihuany v USA. Zákaz byl zrušen. To znamená, že tento blok na cestě ke sloučení už není.

Cronos Group Inc.

Na druhém místě je Cronos Group Inc. (NASDAQ: CRON). Soustřeďuje se na prodej olejů, kosmetiky pro péči o pleť a doplňků stravy – vše založené na konopí, které pěstuje. Skupinu Cronos podporuje tabáková společnost Altria Group (NYSE: MO), která investovala 1,8 miliardy USD do rozvoje podnikání skupiny Cronos Group v Severní Americe.

V důsledku této investice nyní skupina Cronos vlastní 1,3 miliardy USD, zatímco její čtvrtletní výdaje zůstávají pod 40 miliony USD.

Finanční zpráva za třetí čtvrtletí roku 2020 ukazuje čistý zisk 69 milionů USD. Pro srovnání předchozí čtvrtletí skončilo se ztrátou 31 milionů USD.

Aurora Cannabis Inc.

V neposlední řadě je zde společnost Aurora Cannabis Inc. (NYSE: ACB). Je také jedním z největších světových producentů konopí a nachází se ve 25 zemích na 5 kontinentech. Produkuje až 625 000 kilogramů marihuany ročně. Společnost se zabývá nejen pěstováním rostlin, ale také genetickým výzkumem, šlechtěním, velkoobchodem a maloobchodním prodejem konopí.

V listopadu 2019 společnost otevřela svůj vlajkový obchod o velikosti 1022 metrů čtverečních, což z něj učinilo největší nákupní centrum v Kanadě.

Pro rozšíření svého podnikání kupuje Aurora Cannabis, stejně jako Canopy Growth, další společnosti. Konkrétně koupila společnost MedRelief, která jí umožnila ztrojnásobit výrobní kapacity a vstoupit na trh v Jižní Americe.

Existují další společnosti vyrábějící marihuanu, například:

 • Tilray, Inc. (NASDAQ: TLRY)
 • Aphria, Inc. (NASDAQ: APHA)
 • HEXO Corp. (NYSE: HEXO).

Biofarmaceutické společnosti

Legalizace marihuany přinese výzkum tohoto produktu, což znamená, že se objeví více léků založených na této rostlině. Výzkum a vývoj léků je obvykle úlohou farmaceutických společností, které také mohou těžit z růstu legálního trhu s marihuanou.

Například jedna z největších farmaceutických společností AbbVie Inc. (NYSE: ABBV) již zaregistrovala 59 patentů na lékařské konopí.

Připojily se také Sanofi (NASDAQ: SNY), Merck (NYSE: MRK), Pfizer (NYSE: PFE). Cena akcií výše uvedených společností však nemůže růst tak rychle jako cena akcií výrobců marihuany, protože jejich příjem je diverzifikovaný a marihuana je jen malou částí.

Pokud jde o GW Pharmaceuticals (NASDAQ: GWPH), tak ta se specializuje na léky s marihuanou. Jejich hlavní lék, který je již v prodeji, je Epidiolex. Je určen k léčbě epilepsie u dětí, Drava syndromu a Lennox-Gastautova syndromu.

Ve třetím čtvrtletí prudce vzrostl prodej léku. Vztrosla i cena akcií společnosti. Od začátku listopadu vzrostla o 50 %.

Cara Therapeutics, Inc. (NASDAQ: CARA) je další společností, které legalizace přináší nový potenciál. Cara se specializuje na léky proti bolesti založené na konopí.

ETF které investují do marihuany

Existuje spousta společností, které se zabývají marihuanou a investice do každé z nich by vyžadovaly poměrně značnou částku. Vždy si však můžete vybrat i jiný způsob a investovat do ETF.

V tomto případě neinvestujete do jedné společnosti, jejíž výběr by mohl být špatný, ale do celého segmentu. Při koupit ETF také budete potřebovat mnohem méně peněz, než kdybyste kupovali akcie těchto společností jednu po druhé.

Největší ETF na světě, které investuje do marihuany je ETFMG Alternative Harvest ETF (NYSE: MJ). Fond investuje do společností, které pěstují, vyrábějí a prodávají konopí. Zahrnuje také farmaceutické společnosti, které vyvíjejí a prodávají léky na bázi marihuany. Zrušení federálního zákazu umožní investovat do amerických společností z tohoto segmentu. Od listopadu cena akcií Alternative Harvest vzrostla o 45 %.

Zde je seznam dalších ETF zabývajících se marihuanou:

 • AdvisorShares Pure Cannabis ETF (NYSE: YOLO).
 • Indxx MicroSectors Cannabis ETN (NYSE: MJJ).
 • Cannabis ETF (NYSE: THCX).
 • Global X Cannabis ETF (NASDAQ: POTX).
 • Cambria Cannabis ETF (AMEX: TOKE).
 • AdvisorShares Vice ETF (NASDAQ: ACT).
 • Amplify Seymour Cannabis ETF (NYSE: CNBS).

Rizika

Počet nových míst, kde se prodává marihuana rychle roste. Například v Coloradu převýšil počet kaváren Starbucks (NASDAQ: SBUX). Legalizace zrychlí rozvoj sítě a růst zisku společností.

V důsledku tak rychlého růstu se objeví mnoho nových společností, které se pokusí zaujmout své místo na trhu. To způsobí tvrdou konkurenci, kde přežije jen ten nejsilnější. Proto se v tomto segmentu jeví jako bezpečnější investovat do velkých společností.

Dalším rizikem je předražený stav akcií. Dokud bude celý segment růst, budou poptávku po svých akciích zažívat i ztrátové společnosti, nebo společnosti s ne zrovna ideální finanční situací. Proto při výběru emitenta akcií zkontrolujte jeho finanční situaci.

Sečteno a podtrženo

První vlna růstu akcií společnosti zabývajících se konopím skončila v roce 2018. Nyní jsou investoři opatrnější v tom, do kterých společností investují.

Předpokládá se však, že trh s marihuanou poroste, ačkoliv růst bude pravděpodobně pomalejší než dříve.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa