728 x 90

iDnes.cz: Madridské slumy zasypal sníh. Obyvatelům vzali proud pěstitelé marihuany

iDnes.cz: Madridské slumy zasypal sníh. Obyvatelům vzali proud pěstitelé marihuany

Když velkou část Španělska zachvátily mrazivé teploty a rekordní sněžení, málokdo stojí před takovou zkouškou jako tisíce obyvatel slumu La Cañada Real Galiana. Rozsáhlé chudinské čtvrti za Madridem se řadí mezi největší slumy Evropy, nyní musí jejich obyvatelé čelit ještě extrémnějším životním podmínkám než obvykle. Velká část městečka La Cañada Real Galiana byla přitom bez

Když velkou část Španělska zachvátily mrazivé teploty a rekordní sněžení, málokdo stojí před takovou zkouškou jako tisíce obyvatel slumu La Cañada Real Galiana. Rozsáhlé chudinské čtvrti za Madridem se řadí mezi největší slumy Evropy, nyní musí jejich obyvatelé čelit ještě extrémnějším životním podmínkám než obvykle.

Velká část městečka La Cañada Real Galiana byla přitom bez elektřiny již několik měsíců, dávno před příchodem bouře Filomena. Španělští představitelé tvrdí, že je to kvůli pěstitelům marihuany, kteří odkláněli velkou část dodávek energie do vnitřních pěstíren, a tak přetěžovali rozvodnou síť.

Dlouhodobý výpadek způsobil, že přes polovinu ze 7 500 obyvatel městečka nemělo v drsném počasí, které by odpovídalo spíše Sibiři než Španělsku, k dispozici elektrickou energii.

„Je opravdu zima a nemáme ani světlo,“ posteskla si tento týden jedna z místních, Yolanda Herrerová poté, co teploty v okolí Madridu klesly na minus 16 stupňů Celsia. „Už skoro nemáme dřevo na podpal a kvůli sněhu nemůžeme jít pro další,“ dodala.

Provizorní domky a chatrče ve čtvrti La Cañada Real Galiana tvoří asi 14kilometrový pás za průmyslovými předměstími španělského hlavního města Madridu. La Cañada Real Galiana vznikala po několik desetiletí tím, že se chudí Španělé, španělští Romové a migranti z Maroka usazovali podél původní cesty, po níž se přepravoval dobytek. V lepších částech stojí běžně vyhlížející domy, jinde jsou ale jen chatrče postavené z neomítnutých cihel, kovových panelů a plátna.

Tamní lidé pracují na stavbách nebo vozí do výkupu kovy a další materiály. Lidé si také čtvrť dlouhodobě spojují s prodejem drog, hlavně kokainu a heroinu. V posledních letech se zdrojem financí některých místních stalo pěstování marihuany ve sklepích či garážích za použití silného umělého osvětlení.

Kvůli výpadku elektřiny je asi 4 600 lidí včetně 1 800 dětí závislých na plynových bombách a malých generátorech na benzín, které slouží k vytápění a vaření. Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) vydala před Vánocemi prohlášení, v němž žádala o okamžité řešení situace. Rada poukázala také na fakt, že bez elektřiny není v domovech lidí ani teplá voda, což je při pandemii covidu-19 obzvlášť znepokojivé.

„Jsou to pro nás špatné časy,“ řekl 49letý Jesús Pérez, který ve čtvrti žije s manželkou a osmi dětmi. „Nikdo nám nepomáhá. Nepřijeli odklidit sníh, neřeší žádné problémy. Jsme tady opuštění. Neposlouchají nás, to je celé,“ zdůraznil Pérez.

Místní z výpadku viní jak místní energetickou společnost, tak madridský magistrát, který tvrdí, že za přerušením dodávek proudu stojí pěstitelé marihuany. Podle něj musí nejprve být podniknuty kroky proti nezákonným drogovým aktivitám ve čtvrti, než bude elektřina obnovena. „Dodávky elektřiny nikdy přerušeny nebyly,“ tvrdí Alfonso Adánez, mluvčí madridského regionu pro otázku bydlení. „Problém je, že pokaždé, když je elektřina zapnutá, dojde k výpadku kvůli náporu z pěstíren,“ podotkl Adánez.

Španělští představitelé i neziskové organizace se shodují, že policie musí důrazně zakročit proti marihuanovým pěstírnám. Zatím se ale zdá, že k tomu nedochází.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa