728 x 90

Zdravezpravy.cz: Novela zákona o návykových látkách

Zdravezpravy.cz: Novela zákona o návykových látkách

Výbor pro zdravotnictví PS PČR ve středu [17. 2.] diskutoval stěžejní legislativní normy. Nejvíce připomínek vyvolal vládní návrh zákona o epidemii covid-19. Členové výboru zákon podpořili, i když u něj shodu nenašli. Poslanci řešili i novelu zákona o návykových látkách a zákona o veřejném zdravotním pojištění. Poslanci dále jednali o vládním návrhu zákona o návykových

Výbor pro zdravotnictví PS PČR ve středu [17. 2.] diskutoval stěžejní legislativní normy. Nejvíce připomínek vyvolal vládní návrh zákona o epidemii covid-19. Členové výboru zákon podpořili, i když u něj shodu nenašli. Poslanci řešili i novelu zákona o návykových látkách a zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Poslanci dále jednali o vládním návrhu zákona o návykových látkách [zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách]. Ten přináší hlavně změny v předepisování a výdeji léčivých přípravků s označením vysoce návyková látka. I tyto přípravky by pacientům lékaři předepisovali elektronicky [eRecept]. Čímž se dle MZ ČR sjednotí způsob preskripce u těchto léčiv. A zamezí se i nadměrnému předepisování těchto přípravků i případným kontraindikacím.

Novela do praxe zavádí nový systém licencí pro pěstitele konopí. Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL] už nebude vykupovat konopí pro léčivé účely od pěstitelů. I oni by totiž mohli nejenom rostliny pěstovat, ale přímo z nich vyrobit léčivou látku a distribuovat ji k odběratelům. Tím by se měla zvýšit dostupnost léčebného konopí, výrobci by jej mohli vyvážet a hledat obchodní příležitosti. To by zvýšilo produkci a konkurenceschopnost na trhu s léčebným konopím.

„Novela je důležitá a zásadní z hlediska elektronického receptu pro opiáty, požádal jsem sněmovnu o 30 dnů pro projednání,“ uvedl v souvislosti s tímto zákonem Rostislav Vyzula. Dodal, že norma by mohla jít do 2. čtení v týdnu od 8. do 14. března.

Zmínil i předkládaný pozměňovací návrh na úpravy podoby léků s obsahem THC.

„Nyní je to prášek v tobolkách nebo vaporizéru pro vdechování. Pacienti chtějí například kapky, čípky. Potřebovali bychom, aby to byla forma extraktu, který by SÚKL schválil,“ vysvětlil důvod pozměňovacího návrhu.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa