728 x 90

Denikn.cz: Nahraďme tabák konopím, vyzval prezident Malawi

Denikn.cz: Nahraďme tabák konopím, vyzval prezident Malawi

Malawi se musí přeorientovat z tabáku na jiné plodiny jako konopí, vyzval tamní prezident. Tabák, pro Malawi největší zdroj deviz, zažívá soumrak: to je „nepříjemná pravda“. Zato konopí je od loňska legální pro průmyslové i léčebné účely. Roční výdělky z vývozu tabáku dříve sahaly k 350 milionům dolarů, píše agentura Reuters; v několika posledních letech však významně poklesly spolu s klesající světovou poptávkou. Letošní částka se

Malawi se musí přeorientovat z tabáku na jiné plodiny jako konopí, vyzval tamní prezident. Tabák, pro Malawi největší zdroj deviz, zažívá soumrak: to je „nepříjemná pravda“. Zato konopí je od loňska legální pro průmyslové i léčebné účely.

Roční výdělky z vývozu tabáku dříve sahaly k 350 milionům dolarů, píše agentura Reuters; v několika posledních letech však významně poklesly spolu s klesající světovou poptávkou. Letošní částka se odhaduje na 200 milionů dolarů.

„Nepříjemná pravda… je, že Malawi se dlouho spoléhalo na tabák jako na náš… největší příspěvek do HDP, co se plodin týče. A že tato opora je teď vážně ohrožena klesající poptávkou napříč světem. Očividně potřebujeme diverzifikovat a pěstovat jiné plodiny jako konopí,“ prohlásil prezident Lazarus Čakwera.

Dodal, že pověřil ministerstvo zemědělství, aby „zahájilo radikální výzkum (pěstování) alternativ tak, aby se Malawi do roku 2030 obešlo bez své závislosti na (vývozu) tabáku, s výjimkou omezených případů na základě předjednaných kvót“.

Ve východoafrické republice stojí rekreační užívání marihuany stále mimo zákon. Od loňského února je však zpracování konopí povoleno pro výrobu léčiv. (Reuters)

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa