728 x 90

iPrima.cz: Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

iPrima.cz: Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Piráti a STAN v úterý startují oficiální část kampaně do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Program koalice je velmi podrobný a je rozdělen do 15 oblastí a 69 programových bodů. Redakce CNN Prima NEWS má části programu k dispozici. Obě strany se chtějí soustředit především na profesionální řízení státu a plánují tvrdě bojovat

Piráti a STAN v úterý startují oficiální část kampaně do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Program koalice je velmi podrobný a je rozdělen do 15 oblastí a 69 programových bodů. Redakce CNN Prima NEWS má části programu k dispozici. Obě strany se chtějí soustředit především na profesionální řízení státu a plánují tvrdě bojovat s korupcí.

Piráti se STAN chtějí svou pozornost věnovat také systému daní, oblasti školství a životního prostředí nebo zdecimovanému zdravotnictví po koronavirové pandemii. Celý program obě strany definitivně představí v úterý v poledne od 12 hodin na Alšově nábřeží, podle informací CNN Prima NEWS má být velmi propracovaný.

Obsahovat bude více než stovku stran s prolinky na jednotlivé podoblasti. Každá oblast má dva garanty – jednoho od Pirátů a druhého ze STAN.

Vybrali jsme pro vás některé z perliček, kterým se obě strany chtějí věnovat, pokud dostanou příležitost vést stát.

Obě strany dlouhodobě hlásají především boj proti korupci. V této souvislosti chtějí například ochránit ty, kteří budou protikorupční jednání oznamovat.

„Ochráníme oznamovatele korupce a protiprávního jednání. Odmítáme ospravedlňování korupce s tím, že její oznámení by bylo bonzáctvím,“ píší v programu.

Stát se staví ke korupci jako lenoch k dietě

„Ke korupci se stát staví jako lenoch k dietě. Prsí se, že začíná cvičit, a přitom po nocích tajně chodí do ledničky. Světlo z ní dopadá až za hranice: v žebříčku protikorupčního boje nás Rada Evropy zařadila na poslední místo. Nekalé hospodaření nás přitom stojí stovky miliard ročně,“ píše se dále v programu a právě to by chtěli zástupci obou stran změnit.

Dalším zajímavým bodem je například oblast školství. V té se chtějí soustředit na výuku žáků pro život.

„Zajistíme, aby škola naučila každého žáka minimálně to, co bude pro uplatnění v moderní společnosti určitě potřebovat: správně porozumět textu, srozumitelně se vyjadřovat, umět komunikovat v cizím jazyce, ovládat matematiku potřebnou v životě, umět se správně rozhodovat, kriticky hodnotit informace, řešit praktické problémy,“ píše se v programu.

Jaké budou daně a kdo si připlatí?

Oblastí, na kterou jsou všichni velmi zvědaví, jsou daně. V té zatím není program příliš konkrétní. Strany se shodují v tom, že by mělo dojít ke zdanění nadnárodních firem nebo těžby nerostných surovin. Především v pirátském programu je dlouhodobě i legalizace konopí a následné zdanění jeho prodeje, což by mělo do rozpočtu podle nich přinést přibližně čtyři miliardy korun.

Podrobný daňový program nejen Pirátů a STAN zveřejní redakce v nejbližších dnech. Koalice STAN a Pirátů, která zatím podle průzkumů míří k vítězství ve volbách za pět měsíců, chce cílit i na dostupné kvalitní potraviny.

„Cílem je, aby široká veřejnost, včetně nízkopříjmových skupin, měla přístup k čerstvé a pestré stravě s vysokou nutriční hodnotou, distribuované zejména skrze krátké distribuční kanály a veřejné stravování,“ uvádí se v programu.

V rámci zdravotnické oblasti se budou strany v první řadě soustředit na dopady pandemie koronaviru a pokusí se napravit to, co se vládě Andreje Babiše nepodařilo. „Vybudujeme efektivní systém pro zvládání pandemie s důrazem na trasování, testování a očkování. V případě pokračující pandemie okamžitě realizujeme kroky k masivnímu testování a navýšení kapacit pro efektivní trasování. Připravíme scénáře a plány pro případ další vlny koronaviru či potřebu upravené vakcíny a připravíme záložní kapacity pro tyto scénáře,“ píše se dále v programu.

Celý program bude na webu CNN Prima NEWS dostupný v úterý po zahájení kampaně obou stran.

Dr. Hemphouse
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější články

Top Authors

Nejvíce Komentováno

Zveřejněná Videa